Patruļkuģu eskadras galvenie uzdevumi ir veikt cilvēku meklēšanu un glābšanu jūrā un nodrošināt kuģošanas drošību Latvijas Republikas jurisdikcijai pakļautajos ūdeņos.
Vienības
Patruļkuģu eskadras uzdevumi
-
uzturēt Patruļkuģu eskadras līdzekļus noteiktā gatavības pakāpē;
-
veikt cilvēku meklēšanu un glābšanu jūrā;
-
nodrošināt kuģošanas drošību Latvijas Republikas jurisdikcijai pakļautajos ūdeņos;
-
gatavot kuģus un personālu pildīt uzdevumus starptautiskajās operācijās, mācībās un pasākumos NATO un Partneratiecības mieram realizācijas plāna ietvaros;
-
veikt avārijas seku likvidēšanas jūrā;
-
apkopot un izstrādāt priekšlikumus par vienības efektīvo izmantošanu un nepieciešamiem pasākumiem par to uzlabošanu.

Patruļkuģu eskadra
Aktualitātes
Vēsture un simbolika

1999. gadā uz Jūras spēku Centrālā rajona bāzes tika izveidota Krasta apsardzes kuģu flotile, kura pildīja Valsts Krasta apsardzes funkcijas.
2004. gada 1. jūlijā, reorganizējot Krasta apsardzes kuģu flotili, tika izveidota Patruļkuģu eskadra.
2004. gada 1. jūlijā Patruļkuģu eskadras sastāva tiek ieskaitīts 1.Patruļkuģu divizions (krasta apsardzes kuģi - KA-01 KRISTAPS,KA-06 GAISMA, KA-07 AUSMA, KA-08 SAULE, KA- 09 KLINTS) un 2.Patruļkuģu divizions (Patruļkuģi – P-01 ZIBENS, P-02 LODE, P-03 LINGA, P-04 BULTA), kā arī krasta apsardzes kuģis KA-03 KOMĒTA, krasta apsardzes kuģis KA-14 ASTRA, buksieris A-18 PĒRKONS, štāba un apgādes kuģis A-90 VARONIS, krasta apsardzes kuģi KA-10 un KA-11.

Kara kuģa karoga pamats ir balta fona četrstūris, kura centrā vertikāli un horizontāli krustojas valsts karoga krāsas, kuru platums ir 1/5 no karoga platuma. Karoga garuma un platuma mēru attiecībai jābūt 3:2. Flotiles kara kuģa karogs izgatavojams sekojošos izmēros (mēri milimetros): I lielums- 660x440, II lielums- 990x660, III lielums- 1500x1000, IV lielums- 1950x1300, V lielums- 2250x1500.
Sadarbība

Baltijas valstu jūras eskadra (Baltic States Naval Squadron, BALTRON) tika izveidota 1998. gada augustā un par tā pirmo komandieri kļuva Latvijas jkpt. Ilmārs Lešinskis. Projekta mērķis ir nodrošināt Baltijas jūras spēku mīnu meklēšanas kuģu pastāvīgu gatavību piedalīties nacionālu uzdevumu veikšanā un NATO pretmīnu vienības realizētajās operācijās. Līdztekus BALTRON veicina savstarpējo savietojamību un sadarbību starp Baltijas valstu Jūras spēkiem.

SNMCMG1 ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. SNMCMG1 ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā.
Tehnika
Patruļkuģu eskadras rīcībā ir štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis”, patruļkuģi - P-05 “Skrunda”, P-06 “Cēsis”, P-07 “Viesīte”, P-08 "Jelgava", P-09 "Rēzekne", KA-14 “Astra”, KA-01 “Kristaps”, KA-06 “Gaisma”, KA-07 “Ausma”, KA-08 "Saule" un KA-09 “Klints”. Meklēšanas un glābšanas krasta moduļi, kā arī piesārņojuma ierobežošanas tehnika, tajā skaitā kuteri “Āte” un “Aģe”.