Gaisa spēku bāze nodrošina militārā lidlauka „Lielvārde” pamatfunkcijas. Sadarbībā ar Nodrošinājuma pavēlniecības 2.reģionālo nodrošinājuma centru sniedz nepieciešamo atbalstu militārās aviācijas lidojumu nodrošināšanai.
Vienības
Gaisa spēku bāzes uzdevumi
-
nodrošināt aeronavigācijas un meteoroloģisko informāciju informāciju un sniegt aeronavigācijas pakalpojumus lidlauka gaisa satiksmei;
-
uzturēt un nodrošināt lidlauka sakaru un aeronavigācijas iekārtu un sistēmu darbību;
-
plānot, organizēt, koordinēt un nodrošināt lidlauka darbību, tajā skaitā gaisa kuģu virszemes apkalpošanu, lidlauka virsmu uzturēšanu, putnu un dzīvnieku kontroles pasākumus aviācijas risku samazināšanai;
-
nodrošināt nepieciešamās ugunsdzēsības spējas gaisa kuģu glābšanas veikšanai un militārās bāzes "Lielvārde" infrastruktūras objektu ugunsdrošības režīma uzturēšanai.
Seko mums sociālajos tīklos
Aktualitātes
Vēsture un simbolika
Pēc Latvijas valsts proklamēšanas 1918.gada decembra sākumā sākās Latvijas bruņoto spēku veidošana.
1919. gada 7. jūnijā tika dibināts Latvijas Bruņoto spēku Aviācijas parks (devīze — "Visu par Latviju!"), par tā pirmo komandieri kļuva Alfrēds Valeika. 1921. gadā Aviācijas parku pārveidoja par Aviācijas divizionu, bet 1926. gada 18. septembrī — par Aviācijas pulku.
Aviācijas pulks oficiāli beidza pastāvēt 1940. gada 25. decembrī pēc PSRS īstenotās Latvijas okupācijas.
Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas sākās arī Latvijas Aizsardzības spēku atjaunošana. 1992. gada 24. februārī Aizsardzības spēku štābā tika izveidota Gaisa un pretgaisa aizsardzības pārvalde, kas vēlāk tika pārveidota par Gaisa spēku štābu. 1992. gada 17. jūnijā aizsardzības ministrs parakstīja pavēli par Gaisa spēku atjaunošanu.
Gaisa spēku karogs ir visu Latvijas Gaisa spēku vienotības simbols. Gaisa spēku devīze “VISU PAR LATVIJU” saglabāta no Latvijas pirmā neatkarības posma kara aviācijas, un tā ir izšūta Gaisa spēku karogā. Karoga centrā izšūts vairogs ar Latvijas valsts karoga krāsām, uz kura izvietotas trīs piecstaru zvaigznes dzeltenā krāsā, kas simbolizē trīs Latvijas novadus. Katrā karoga stūrī izšūtas aviācijas piederības zīmes dzeltenā krāsā – stilizēti putnu spārni, kuriem pa vidu atrodas lidmašīnu lāpstiņu propelleris. Karoga apakšējā malā izšūts Gaisa spēku atjaunošanas gads “1992”. Karoga reversā centrālo figūru veido lidotāju krūšu nozīmes simbols – sudraba krāsas ērglis, kurš nes Latvijas valsts karogu. Karoga apakšējā daļā puslokā izšūta devīze “VISU PAR LATVIJU”. Katrā karoga stūrī izšūts stilizēts putna lidojums.
Sadarbība
- Latvijas Gaisa satiksme gaisa satiksmes informācijas apmaiņā;
- Civilās Aviācijas aģentūra gaisa telpas izmantošanas organizēšanā;
- Katastrofu Medicīnas centrs cietušo transportēšanā;
- Valsts Robežsardze Latvijas Republikas robežas apsekošanā
- Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests ugunsdzēšanas darbu veikšanā;
- Valsts policija nepieciešamā atbalsta veikšanā;
- pašvaldības (Lielvārdes, Ķeguma, Liepājas, Šķēdes, Skultes, utt.) uzdevumu izpildē.
Patlaban daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1300 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Polijas, Kanādas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.
2018. gada 27.aprīlī apritēja 25 gadi, kopš Latvijas un Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistījās partnerattiecību programmā. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Latvijas Bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV.