Valsts aizsardzības dienests | Nacionālie bruņotie spēki

Valsts aizsardzības dienests

Valsts aizsardzības dienests sniedz iespēju pilsoņiem iegūt zināšanas un sapratni par valsts aizsardzību, uzlabot individuālās rīcībspējas, kā arī piedalīties valsts aizsardzības stiprināšanā.

Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones – sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāks 2023. gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra – dienests tiek noteikts kā obligāts. Otrajā un turpmākajos iesaukumos Latvijas pilsoņi arī tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču, nepieciešamības gadījumā, trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam notiks līdz 2023. gada 15. maijam. Pirmajā iesaukumā būs pieejams viens dienesta veids - 11 mēnešu militārais dienests Nacionālo bruņoto spēku vienībā. Kompensācija par brīvprātīgu iesaisti valsts aizsardzības dienestā ir 7700 eiro (tostarp, 600 eiro kompensācija mēnesī un atvaļināšanās kompensācija pēc dienesta beigām 1100 eiro) un sociālās garantijas.

Elektroniskā pieteikuma anketa pieejama šeit, kā arī pilsoņi var zvanīt uz tālruni 67072793, rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv vai doties uz Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centru Krustabaznīcas ielā 9, Rīgā.

Valsts aizsardzības dienesta likums Saeimā tika pieņemts 2023. gada 5. aprīlī.

vad