Valsts aizsardzības dienests | Nacionālie bruņotie spēki

Valsts aizsardzības dienests

Valsts aizsardzības dienests sniedz iespēju pilsoņiem iegūt zināšanas un sapratni par valsts aizsardzību, uzlabot individuālās rīcībspējas, kā arī piedalīties valsts aizsardzības stiprināšanā.

Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones – sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Elektroniskā pieteikuma anketa pieejama šeit, kā arī pilsoņi var zvanīt uz tālruni 67072793, rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv vai doties uz Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centru Krustabaznīcas ielā 9, Rīgā.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam notika līdz 2023. gada 15. maijam. Pirmajā iesaukumā bija pieejams viens dienesta veids - 11 mēnešu militārais dienests Nacionālo bruņoto spēku vienībā. Pirmais iesaukums dienestu uzsāka 2023. gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata. 

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta otrajam iesaukumam norisinājās līdz 2023. gada 21. jūlijam. Savukārt līdz 2023. gada 1. septembrim vēl var pieteikties 2024. gada februāra iesaukumam, to pildot piecus gadus Zemessardzē vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu. Ja 2024. gada jūlija iesaukumu nebūs iespējams nokomplektēt ar personām, kas dienestam pietiekušās brīvprātīgi, personas dienestam tiks atlasītas, izmantojot atlasi pēc nejaušības principa. Šādu atlasi rīkos, tikai lai nokomplektētu vajadzīgo skaitu iesaucamo 11 mēnešu dienestam Nacionālo bruņoto spēku vienībā.

Kompensācija par brīvprātīgu iesaisti valsts aizsardzības dienestā ir 7700 eiro (tostarp, 600 eiro kompensācija mēnesī un atvaļināšanās kompensācija pēc dienesta beigām 1100 eiro) un sociālās garantijas.

Valsts aizsardzības dienesta likums Saeimā tika pieņemts 2023. gada 5. aprīlī.

vad