Informācijas tehnoloģiju drošības mācību nodaļa | Nacionālie bruņotie spēki

Informācijas tehnoloģiju drošības mācību nodaļa

Sakaru mācību centrs (turpmāk - SMC), tika restrukturizēts un no dislokācijas vietas Siguldā, 2004.gada maijā pārdislocēts uz Rīgu, Ezermalas ielu 6/8 Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (turpmāk NAA) telpās, kurās nodarbības varēja īstenot tikai vienā mācību klasē. NBS Nacionālo bruņoto spēku (turpmāk NBS) komandiera pavēlē noteikts, ka jaunajā dislokācijās vietā, no 2004.gada 1.jūlija ir jāuzsāk pirmās nodarbības. SMC mācību daļa izpildīja pavēlē noteiktās prasības. 
Pēc jaunā SMC štata, tika izveidota Kriptēšanas mācību nodaļa, tās priekšnieks vlt. Andris Tomašauskis un sastāvā iekļāva – dkar. Larisu.Mikulu un vsrž. Ivetu Ziemeli. 

Virsleitnants Andris Tomauskis svētku formas tērpā
Kriptēšanas mācību nodaļas priekšnieks Vlt.Andris Tomašauskis

2005.gads
Kriptēšanas mācību nodaļai pievienojās pasniedzējs, fiziķis-matemātiķis, Pēteris Jansons, kuram bija iepriekšēja darba pieredze  zinātnē.
Bruņotajos spēkos nebija pieredzes informācijas drošības apmācībā elektronisko datu veidā, pret tās apdraudējumiem, kā arī par aizsardzības pasākumu organizēšanu.
Valdīja neskaidrības par Kriptēšanas mācību nodaļas uzdevumiem un atrašanās vietu, kā arī nebija priekšstata par mērķauditoriju un tādas nodaļas nepieciešamību NBS vajadzībām. 
Pēc Mācību vadības pavēlniecības (turpmāk – MVP) audita komisijas darba Sakaru skolā, tomēr tika pieņemts lēmums Kriptēšanas mācību nodaļu saglabāt esošajā sastāvā.
Pieaugot nepieciešamībai elektroniski apstrādāt gan valsts noslēpumus, gan NATO/ES klasificēto informāciju, parādījās arī skaidrāki mērķi uzsākt šādas informācijas apstrādes drošības nodrošināšanas apmācības ne tikai NBS vajadzībām, bet arī visām valsts institūcijām un pašu drošības iestāžu darbiniekiem.
Pēc Latvijas Republikas Satversmes Aizsardzības biroja (turpmāk - LR SAB) iniciatīvas tika uzsākta informācijas drošības apmācību procesa izstrāde un attiecīgo nodarbību organizēšana valsts vajadzībām. Šīs iniciatīvas rezultātā, NBS Mācību vadības pavēlniecības komandieris jūras kapteinis Andrejs Mežmalis deliģēja NBS Sakaru skolas Kriptēšanas mācību nodaļu uzsākt sadarbību ar LR SAB. Pēc pārrunām ar LR SAB un Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (turpmāk – MIDD), tika uzsākts apmācības sagatavošanas process.
LR SAB pieņēma lēmumu par šifrēšanas programmas CHIASMUS lietošanas apmācību.
Izpratnes gūšanai par šifrēšanas jomu, zinātnieks, profesors un matemātiķis LU Profesors Aivars Lorencs atsūtīja literatūras sarakstu par šifrēšanu un drošību, kā rezultātā, nodaļas rīcībā tika iegūta attiecīgā specialitātei nepieciešamā literatūra.
Nodaļai radās vairāki izaicinājumi vienlaicīgi, bet pieredzes un zināšanu trūkuma dēļ, tās personāls nepieciešamo teoriju un prasmes apguva individuāli. Paralēli turpinājās darbs pie mācību satura izstrādes. Mācību procesa izstrādes gaita tika uzraudzīta gan no Aizsardzības ministrijas, gan no NBS vadības puses.
NBS komandieris sniedza informāciju AM valsts sekretāram “Par INFOSEC apmācības programmas izveidi un realizēšanu”.

2006. gads
Smagu diskusiju un pētniecības rezultātā, kurās piedalījās vlt. Andris Tomašauskis, pasniedzējs Pēteris Jansons, dkar. Gatis Beikerts, kpr. Larisa Mikula, tika radīti pirmie uzskates materiāli un prezentācijas.

Fotogrāfijā attēloti četri karavīri lauka formās, kuri stāv pie galda ar karti un gatavo meteriālus
No kreisās puses, Vlt. A.tomašauskis, pasniedzējs P.Jansons, kpr.L.Mikula, Dkar.G.Beikerts

2007.gads
Jau mācību procesa izstrādes laikā  lēma par NBS militārpersonu iesaistīšanu jaunās apmācības procesā, notika personāla atlase uz INFOSEC I kursiem, kā arī NBS komandieris izdeva pavēli par INFOSEC I pamatkursa apmācību uzsākšanu.
2007.gadā nosūtīja vēstuli LR SAB direktoram par “INFOSEC I” pamatkursa apmācību programmas ieviešanu.
Veicot izpētes procesu par elektromagnētisko viļņu emisiju no elektronisko datu apstrādes iekārtām, no zinātniskajiem darbiem (Dr. Markus G.Kuhn “Eavesdropping attack on computer displays”), ieguva informāciju par TEMPEST programmu, un vēlāk arī pati programmatūra, ar kuras palīdzību var fiziski demonstrēt šo emisijas procesu, kas dod neapšaubāmu pārliecību kursantiem par šādas parādības ticamību. Pastāvēja zināmas tehniskas grūtības ar zinātnieka Vim van Eck programmatūras “Elīza” sagatavošanu demonstrēšanai INFOSEC I kursā. LR SAB tehniski nodrošināja programmatūras darbību. Kursa laikā, pasniedzējs P.Jansons, kā paraugus, lietoja arī dažādus fizikālas dabas eksperimentus (indukcija, gaismas staru laušana optiskajā kabelī).

Attēlā redzams radio uztvērējs “VEF 214” paraugdemonstrējumiem
Radio uztvērējs “VEF 214” paraugdemonstrējumiem

Informācijas sistēmas uzbūves un sastāvdaļu darbības principu izpratnei, sagatavoja mācību materiālu – animācijas filmu – ASV aizsardzības departamenta Informācijas operāciju pamati “Tīkla karotāji” (US Department of Defense Information Operations Fundamentals “Network warriors”). Tekstu no angļu valodas tulkoja dkar. Gatis Beikerts, kuru pats arī ierunāja un pēc tam to izmantoja INFOSEC I kursa nodarbībās. Atbalstu filmas ieskaņošanai latviešu valodā sniedza “Tēvijas Sargs”.

Dkar. Gatis Beikerts sēž pie datora un veic animācijas filmas ieskaņošanu
Dkar. Gatis Beikerts veic animācijas filmas ieskaņošanu

SAB darbinieku komisija ierodas uz pirmo “Elektroniskās informācijas, kas satur VNO, NATO/ES un ārvalstu institūciju klasificētas informācijas, informācijas dienesta vajadzībām, un to apstrādes elektroniskā veidā aizsardzība” paraugnodarbību, pēc kursa noklausīšanās, SAB direktors saskaņo kursa programmu (saīsināti INFOSEC, atbilstoši starptautiski pieņemtajam).
Nepārtraukti no LR SAB tika sūtīta informācija par to, ka valsts mērogā ir nepieciešams sagatavot kvalificētus speciālistus ”Šifru uzraugus”. Šajā sakarā, Kriptēšanas nodaļa viesojās uz štāba un apgādes kuģa “Virsaitis”, kur ar bocmani Dzintaru Cinovski tika pārrunātas “Šifru uzraugu” aktualitātes, kā arī  apzinātas iekārtas un informācijas sistēmas.
Saistībā ar jaunajām Ministru kabineta (turpmāk – MK) instrukcijām, kurās parādījās nepieciešamība veikt informācijas sistēmu drošības risku analīzi, vlt. Andris Tomašauskis izteica priekšlikumu INFOSEC II kursa izstrādei. Nacionālajai drošības iestādei, tika iesniegta iniciatīva par drošības risku analīzes metožu apmācības nepieciešamību. Vlt. A.Tomašauskis piedāvāja Francijas risku analīzes metodi “EBIOS”, bet LR SAB ieteica vai ierosināja lietot arī Vācijas risku analīzes metodi “IT GRUNDSCHUTZ”. Tika organizēts izpētes process un diskusijas ar kompetentās iestādes darbiniekiem par veidu, kā nodrošināt apmācību tā, lai tajā gūtās zināšanas atbilstu Latvijas valstī esošajām drošajām informācijas sistēmām. Vlt. A.Tomašauskis un pasniedzējs P. Jansons uzsāka informācijas sistēmu drošības risku analīzes metožu izpēti. 

2008.gads
Paralēli INFOSEC I kursiem skolas telpās, Kriptēšanas mācību nodaļas personāls uzsāka vadīt izbraukuma instruktāžas par informācijas drošību Valsts kompetentajās iestādēs un tiesībsargājošajās iestādēs.
Bija jārūpējas par fiziskās drošības nodrošināšanu Sakaru skolas telpās, kurās notiek INFOSEC un “Šifru uzraugs” kursi. Sadarbībā ar Mācību vadības pavēlniecības štābu (turpmāk – MVPŠ) tika ieplānots izveidot drošības zonas un sagatavot akreditētas drošās telpas, ar iespēju iekļūt zonā tikai pēc principa “nepieciešamība zināt”.

2009.gads
Kpr. Gati Beikertu, rotācijas ietvaros, norīkoja dienestam citā vienībā. INFOSEC I kursu, tēmu par informācijas sistēmu drošību un akreditāciju, pārņēma št.vsrž. I. Šmits.

Št.vsrž.Ivars Šmits lauka formas tērpā, sēžot pie galda gatavo datorus apmācībai
Št.vsrž.Ivars Šmits sagatavo datorus apmācībai

Turpinājās darbs pie INFOSEC II, pieaicināja kpr. Bernhardu Blumbergu, lai atbalstītu kursu ar tehniskiem priekšlikumiem. Turpinājās darbs pie risku analīzes metodoloģijas apgūšanas un materiālu izveides.

2010.gads
Jūlijā dienestu NBS Sakaru skolā uzsāka kar. Andis Maksimovs.
Noritēja darbs pie INFOSEC II kursa materiālu un dokumentācijas izstrādes, kā arī risku analīzes metodoloģijas materiālu un dažāda veida prezentāciju sagatavošana apmācībām. 
Oktobrī vlt. Andris Tomašauskis atvaļinājās no militārā dienesta un viņa pienākumus pārņēma jaunā kriptēšanas mācību nodaļas priekšniece vlt. Inga.Britika, bet vlt.(atv.) A.Tomašauskis uzsāka darbu nodaļā jau kā civilais pasniedzējs. 

Kapteines Ingas Britikas portreta bilde svētlu formas tērpā
Kriptēšanas mācību nodaļas priekšniece Vlt. Inga Britika

Sadarbībā ar LR SAB un Jūras spēku flotiles bocmanis Dzintaru Cinovski, vlt.Inga Britika sāka izstrādāt mācību programmu un mācību materiālus kursam “Šifru uzraugs”.

2011.gads
INFOSEC I kursu sadaļā “Informācijas sistēmu drošība un akreditācija”, štvsrž. Ivars Šmits sniedza savu pieredzi un zināšanas kar. Andim Maksimovam. 

Fotogrāfijā redzami kareivis A. Maksimovs un štāba virsseržants I. Šmits lauka formā, sēžot pie galda ar datoriem un gatavojot materiālus
(no kreisās puses) kar. A.Maksimovs un štvsrž. I.Šmits

Tika turpināta INFOSEC II kursa mācību programmas izstrāde, kurā dkar. A.Maksimovs piedalījās materiālu sagatavošanā. 

2012.gads
Rudenī uzsāka pirmo INFOSEC II kursu, kur, kā apmācāmos aicināja NBS pieredzējušos tīkla administratorus.
Uzsākta, un arī šajās dienās turpinās, NBS Starptautiskā kontingenta apmācība informācijas aizsardzības jomā.
Novembrī notiek pirmais “Šifru uzrauga” kurss Liepājā, kuru vada bcm. Dz. Cinovskis (kursa saturs tika saskaņots ar LR SAB).

2013.gads
Par skolas komandieri kļūst kpt. Inga Britika, bet par Kriptēšanas mācību nodaļas priekšnieku – vlt. Toms Užāns. 

No kreisās puses rindā stāv J.Stacēvičs, kpt.T.Užāns, kpr.L.Mikula, A.Tomašauskis uz priežu fona
No kreisās puses J.Stacēvičs, kpt.T.Užāns, kpr.L.Mikula, A.Tomašauskis

Pēteris Jansons pārtrauca darba attiecības ar Sakaru skolu un nodaļā darbu uzsāka pasniedzējs Jānis Stacēvičs, kurš turpināja INFOSEC I sadaļu Aizsardzība pret informācijas noplūdi.

Pie datora galda sēž Jānis Stankēvičs un lodē shēmu, uz ausīm viņa ir datora austiņas
Pasniedzējs Jānis Stacēvičs

Kriptēšanas mācību nodaļas personāls tiek uzaicināts vadīt CERT.LV organizēto “Esi Drošs” semināra informatīvo daļu par informācijas drošības aspektiem informācijas sistēmās. INFOSEC II informācijas sistēmu drošības risku analīzes metodes apmācības tēmu pilnībā pārņem vlt. (atv.) A.Tomašauskis.
Decembrī J. Stacevičs un vlt. T.Užāns apgūst “Šifru uzrauga” kursu, Jūras spēku flotiles štāba telpās Liepājā, lai turpmāk šo kursu varētu vadīt NBS Sakaru skolā.

2014.gads
NBS Sakaru skolā, atbilstoši nepieciešamajām drošības prasībām, sagatavoja mācību klasi. LR SAB apakšstruktūra Nacionālā drošības iestāde atbalstīja kursu “Šifru uzraugs” norisi NBS Sakaru skolas telpās ar nepieciešamajām iekārtām un citiem šifru materiāliem. Šajā kursā, tika noteikts ierobežots kursantu skaits un kritēriji dalībai.

2015.gads
Dkar. A.Maksimovu norīkoja dienestam citā AM struktūrā un turpināja sadarbību ar NBS Sakaru skolu, nodrošinot iepriekš noteikto tēmu vadīšanu. 
Sakaru skolā  organizēja visu NBS “Šifru uzraugu” sanāksmi, piedaloties arī LR SAB pārstāvjiem, par dažādiem jautājumiem saistībā ar šifru materiālu apriti, lietošanu, specifiku, u.c. (vada kpt. T.Užāns un pasniedzējs J.Stacevičs).

2016.gads
Lai uzturētu specifiskās specialitātes kvalifikāciju, tika izstrādāta kursa “Šifru uzrauga resertifikācija” programma. Kursa mācību materiālus un programmu izstrādāja vlt.Toms Užāns un pasniedzējs Jānis Stacevičs.

2017.gads
Kpt. Tomu Užānu norīkoja turpmākam dienestam NBS Apvienotajā štābā (turpmāk –  AŠ). Kriptēšanas mācību nodaļas priekšnieka pienākumi uzticēti vlt. (atv.) Andrim Tomašauskim.
SAB turpina pildīt savas saistības un atbalsta INFOSEC kursus ar drošības dokumentu iesūtīšanu, turpmākai integrēšanai INFOSEC I un INFOSEC II kursos.
Kriptēšanas mācību nodaļai mainīja nosaukumu – “Informācijas tehnoloģiju drošības mācību nodaļa” (turpmāk – ITDMN).
Decembrī, vlt. Andis Maksimovs atsāka dienestu NBS Sakaru skolā, kā Informācijas tehnoloģiju drošības mācību nodaļas priekšnieks.

Lauka formas tērpā sēž vlt. A.Maksimovs pie datora galda
Informācijas tehnoloģiju drošības mācību nodaļas priekšnieks vlt. Andis Maksimovs

2018. gads
Pasniedzējs Jānis Stacevičs pievienojās nodarbību vadīšanai arī INFOSEC II kursā par elektromagnētisko viļņu emisijas drošību.
Pamatojoties uz NBS AŠ priekšnieka rīkojumu, tika organizēts darbs pie CISCO kursu prasību izstrādes, un par atbildīgo amatpersonu tika norīkots štbcm. Dzintars Cinovskis.
ITDMN uzsāk Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) kadetu apmācību INFOSEC tēmās.

2019.gads
Datoru speciālistu apmācībai štbcm. Dz.Cinovskis sagatavoja nepieciešamos mācību materiālus, kā arī ar tehnisko nodrošinājumu mācību  klasi - laboratoriju. 
Ar Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēja vieslektora Leo Trukšāna atbalstu, notika pirmie CISCO CCNA I un CCNA II kursi.
J.Stacevičs ar maj. T.Užāna atbalstu, izstrādā “Klasificēto informācijas sistēmu tehniskā atbalsta darbinieka” kursa programmu.

2020.gads
COVID pandēmijas rezultātā, kursu apmācība netiek pilnībā apturēta, bet turpinās ar samazinātu kapacitāti, lai nodrošinātu epidemioloģiskās prasības.

2021.gads
Dkar. Mareks Būčiņš apgūst CISCO kursu un uzsāk CISCO instruktora apmācību. 
Ar Baltijas datoru akadēmijas (BDA) vieslektora O.Gardas atbalstu tika organizēts darbs pie “Datorsistēmu speciālista” kursa sagatavošanas. 2021. gadā, štvrž. I.Šmits un dkar. M Būčiņš īstenoja “Datorsistēmu speciālista” kursa teorētisko daļu.