Vizītē Latvijā ierodas Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris | Nacionālie bruņotie spēki

Vizītē Latvijā ierodas Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris

23.09.2021
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 24. septembrī, vairāku dienu vizīti Latvijā uzsāks ASV Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Pols Rodžers (Paul Rogers), lai ar Latvijas aizsardzības nozares vadību pārrunātu Latvijas bruņoto spēku un Mičiganas Nacionālās gvardes sadarbību aizsardzības jomā, kā arī starptautiskās un reģionālas drošības aktualitātes.

Uzturoties vizītē Latvijā, ģenerālmajors P. Rodžers tiksies ar aizsardzības ministru Arti Pabriku, Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru Jāni Garisonu, Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu un Zemessardzes komandieri brigādes ģenerāli Egilu Leščinski. 

Tāpat Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris apmeklēs militārā lidlauka “Lielvārde” Instrumentālo lidojumu noteikumu operacionālās spējas atklāšanas ceremoniju, kas 24. septembrī notiks Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē. 

Šī gada 27. aprīlī apritēja 28 gadi, kopš Latvija un Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistījušās partnerattiecību programmā. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV.

2006. gadā arī Sauszemes spēku kājnieku brigāde uzsāka ciešu sadarbību ar Mičiganas Nacionālo gvardi. Latvija ierosināja veidot kopīgu vienību ar ASV Mičiganas Nacionālo gvardi Starptautisko miera uzturēšanas spēku operācijā Afganistānā. 2008. gada janvārī tika izveidota apvienotā operacionālā padomnieku grupa, kas bija labs piemērs arī citām NATO valstīm. Sauszemes spēku kājnieku brigāde ar Mičiganas Nacionālo gvardi ir sadarbojusies gaisa atbalsta kontrolieru un apvienotā uguns atbalsta priekšējo novērotāju sagatavošanā, mīnmetēju, artilēristu, vada komandieru un instruktoru apmācībā.

Mičiganas Nacionālā gvarde regulāri piedalās militārajās mācībās Latvijā – tai skaitā starptautiskajās mācībās “Summer Shield”, “Saber Strike” un “Sudraba Bulta”. Savukārt Latvijas bruņoto spēku karavīri un zemessargi regulāri piedalās mācībās “Northern Strike”. Partnerība ar Mičiganu un kopīgās militārās mācības bija viens no faktoriem, kas pozitīvi ietekmēja Latvijas iestāšanos NATO 2004. gadā.

2017. gada augustā ASV Mičiganas štatā Alpenas Kaujas gatavības apmācības centra bāzē tika atklāta Afganistānā kritušā Latvijas karavīra, seržanta Voldemāra Anševica vārdā nosaukta iela. Savukārt 2018. gada jūnijā par godu ciešajai sadarbībai ar Mičiganu Ādažu bāzē tika atklāta Mičiganas avēnija.

Latvijas un ASV attiecības ir balstītas kopīgās vērtībās un drošības interesēs. ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris un sniedz nozīmīgu ieguldījumu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā. Latvija sadarbojas ar ASV NATO, kā arī citos daudzpusējos un divpusējos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības stiprināšana.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv