NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas Baltijas jūrā trenē sadarbību un savietojamību

12.05.2020
Militārās mācības
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Trešdien, 13. maijā, Irbes jūras šaurumā NATO 1. patstāvīgās jūras grupas (SNMG1) sastāvā esošais Norvēģijas kuģis “Otto Sverdrup” un Vācijas kuģis “Rhoen” pievienosies starptautiskajām militārajām mācībām “Open Spirit 2020”, lai ar Latvijas Jūras spēku kuģiem un NATO 1. pastāvīgo jūras pretmīnu grupu (SNMCMG1) veiktu kopēju apmācību Latvijas teritoriālajā jūrā.

Mācību laikā kuģu grupa pilnveidos kuģu komandu sadarbību un savietojamību, trenējot NATO jūras taktiskās procedūras.

Mācības “Open Spirit 2020” ir ikgadējas starptautiskās militārās mācības, kas rotācijas kārtībā notiek kādā no Baltijas valstīm un šogad tās rīko Latvijas Jūras spēki. Mācības norit no 4. līdz 14.maijam.

Mācību “Open Spirit 2020” mērķis ir attīrīt kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no sprādzienbīstamiem priekšmetiem, kas Latvijas teritoriālajā jūrā ir saglabājušies no Pirmā un Otrā pasaules kara laikiem, tādējādi uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā.

Tāpat mācību laikā pilnveidos mācību dalībnieku zināšanas un iemaņas sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanā, štābu, mīnu kuģu un to ūdenslīdēju atmīnētāju komandu sadarbību un savietojamību, taktiku un procedūras.

Mācībās piedalās Baltijas valstu jūras eskadras (BALTRON) kuģi – Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-53 “Virsaitis”, mīnu kuģi M-06 “Tālivaldis” un M-08 ”Rūsiņš”, Ūdenslīdēju komanda, kā arī Igaunijas mīnu kuģis “Sakala”. Savukārt no NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas (SNMCMG1) mācībās piedalās Vācijas štāba un apgādes kuģis „Donau”, Norvēģijas mīnu kuģis „Otra”, Nīderlandes mīnu kuģis “Willemstadt”, kuriem vēlāk operācijas gaitā pievienojās trīs Vācijas mīnu kuģi “Datteln”, “Weilheim un ”Gromitz”.

SNMG1 un SNMCMG1 ir divas no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki un spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā. 

BALTRON izveidota 1998. gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā. Par tās pirmo komandieri kļuva Latvijas jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis. Baltijas valstis BALTRON sastāvā kuģus deleģē rotācijas kārtībā uz sešiem līdz 12 mēnešiem, veidojot vienību ar diviem mīnu kuģiem un štāba un apgādes kuģi. Eskadras kuģi piedalās jūras atmīnēšanas operācijās un militārajās mācībās, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī, ja nepieciešams, meklēšanas un glābšanas darbos.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv