Nacionālo bruņoto spēku komandieris darba vizītē apmeklēs Apvienoto Karalisti

Starptautiskā sadarbība
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 6. līdz 7.februārim Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš dosies darba vizītē uz Apvienoto Karalisti, lai piedalītos Apvienoto reaģēšanas spēku bruņoto spēku komandieru konferencē un apmeklētu NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štābu. 

Ģenerālleitnants L.Kalniņš uzsver: “Apvienoto reaģēšanas spēku loma Latvijas aizsardzības sistēmā ir ļoti būtiska un plānošanas konference ir viens no soļiem, lai pilnveidotu bruņoto spēku spēju savietojamību un sinhronizētu militāro vingrinājumu grafikus, kā arī tuvāk iepazītu Apvienoto reaģēšanas spēku un štāba darbu Lielbritānijā.” 

Apvienoto reaģēšanas spēku bruņoto spēku komandieru konferencē pārrunās starptautiskās un reģionālās drošības aktualitātes, kā arī diskutēs par iespējamo spēku izvietošanu, tostarp  NATO Gatavības iniciatīvu un dalību starptautiskajās operācijās, kā arī pārrunās ar spēju attīstību saistītos jautājumus un diskutēs par plānotajām militārajām mācībām.

Vizītes ietvaros ģenerālleitnants L.Kalniņš apmeklēs arī NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štābu Glosterā, kur tiksies ar Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa komandieri ģenerālleitnantu Timu Radfordu (Tim Radford). 

NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štābs ir viens no NATO operāciju rajonā neilgā laikā izvietojamiem operacionālajiem štābiem. Iesaistoties NATO Reaģēšanas spēkos, tas spēj pildīt sauszemes komponenta štāba funkcijas. Tas var tikt aktivizēts arī Eiropas Savienības vai koalīcijas spēku operāciju vadīšanai.

2015.gadā Latvijā norisinājās NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štāba mācības “Arcade Fusion 15”, kuru laikā pārbaudīja korpusa štāba spēju kontrolēt spēku izvietošanu fiktīvas humanitāras krīzes apstākļos.

Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodomu protokolu par šo spēku izveidi. 2015.gada 30.novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. Apvienoto reaģēšanas spēku mērķis ir izveidot ātri reaģējošus, apmācītus un ekipētus spēkus, kuri spētu reaģēt uz jebkāda veida konfliktiem, tai skaitā piedalīties ANO, NATO un Eiropas Savienības operācijās. Lielbritānija veido Apvienoto reaģēšanas spēku kodolu, tajā pašā laikā spēku struktūra tiek veidota elastīga, lai varētu piesaistīt partnervalstis, balstoties uz to vēlmi iesaistīties konkrētajās operācijās. Tajā pašā laikā iniciatīvas pamatā ir vēlme turpināt pilnveidot starptautiskajās operācijās iegūto pieredzi un savstarpējo savietojamību.

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju, bruņoto spēku spēju attīstība, kā arī iespēja regulāri piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās, tādejādi attīstot praktisko partnerību un jaunas spējas, pilnveidojot dalībvalstu bruņoto spēku spēju savstarpējo savietojamību.

Pērn, Lielbritānijā, Solsberī poligonā norisinājās Apvienoto reaģēšanas spēku mācības, kurās Latvijas bruņotos spēkus pārstāvēja aptuveni 80 Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīru, 19 kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas “CVR(T)” un citas militārās tehnikas vienības.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv