Nacionālie bruņotie spēki saņēmuši visas no Austrijas iegādātās pašgājējhaubiču sistēmas

17.10.2018
Dienesta gaita
Latvijā
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Piektdien, 19.oktobrī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš apmeklēs Ādažu bāzi, lai apskatītu no Austrijas iegādātās pašgājējhaubiču sistēmas.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzsver: “Esmu gandarīts, ka tik īsā laika posmā esam saņēmuši visas no Austrijas iegādātās haubices, kas ir vēsturisks ieguldījums Latvijas armijas netiešās uguns atbalsta spēju stiprināšanā. Militāro mācību “Namejs 2018” laikā, kad pirmo reizi tika šauts ar šīm haubicēm, pārliecinājos, ka mūsu karavīru sagatavotība ir visaugstākajā līmenī.”

2017. gada aprīlī tika parakstīts divpusējs līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Austrijas Aizsardzības un sporta ministriju par M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmu iegādi, tai skaitā uguns vadības un apmācības platformu iegādi. Pašgājējhaubiču sistēmu iegāde ir nozīmīgs Nacionālo bruņoto spēku artilērijas papildinājums, kas ļauj uzlabot valsts aizsardzības spējas.

Lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās, no Austrijas kopumā iegādātas 47 kaujas tehnikas vienības. Vienas vienības izmaksas, atkarībā no tās modifikācijas (haubice, uguns vadības vai apmācību platforma), ir no 60 000 līdz 140 000 eiro. Haubices, ko iegādājusies Latvija, no 2003. gada līdz 2007. gadam tika modernizētas un pēc tam iekonservētas.

Pirmās no Austrijas iegādātās pašgājējhaubiču sistēmas Nacionālie bruņotie spēki saņēma pagājušā gada 1.oktobrī. Savukārt pērn augustā Austrijā noslēdzās Latvijas bruņoto spēku haubiču apkalpošanas speciālistu praktiskā apmācība par tehnikas izmantošanu.

Pašgājējartilērijas sistēmas M109A5Oe A tipa haubice, kas ir agrāko A2 un A3 tipa haubiču modernizētā versija ar 39 kalibra M185 stobru, šobrīd ir arī Austrijas bruņoto spēku arsenālā. Tās šāviena attālums ir 22 kilometri ar standarta munīciju, savukārt ar uzlabotas darbības munīciju šāviena distances attālums ir 30 kilometri. Haubice spēj atklāt uguni minūtes laikā no uzdevuma saņemšanas, kā arī pēc uguns uzdevuma veikšanas 30 sekunžu laikā atstāt uguns pozīciju.

Foto: 
Latvijas karavīri Austrijā apgūst haubiču apkalpošanas speciālistu prasmes: 
https://www.flickr.com/photos/latvijas_armija/sets/72157679948401503/wi…
Militārajās mācībās “Namejs 2018” pirmo reizi šauj ar Austrijā iegādātajām haubicēm: 
https://www.flickr.com/photos/latvijas_armija/albums/72157694771763050

Video: 
Latvijas karavīri Austrijā apgūst haubiču apkalpošanas speciālistu prasmes:
https://www.youtube.com/watch?v=Nn6WhzF3NkY
Militārajās mācībās “Namejs 2018” pirmo reizi šauj ar no Austrijas iegādātajām haubicēm: https://www.youtube.com/watch?v=wnxo081ZUqQ

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv