Militārajās mācībās „Baltic Zenith / Ramstein Arrows” pilnveidos iemaņas kaujas šaušanā pa gaisa mērķiem | Nacionālie bruņotie spēki

Militārajās mācībās „Baltic Zenith / Ramstein Arrows” pilnveidos iemaņas kaujas šaušanā pa gaisa mērķiem

06.06.2022
Latvijā
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
NBS Apvienotā štāba Komunikācijas pārvalde

No 5. līdz 15. jūnijam Dienvidkurzemes novada, Nīcas pagastā esošajā NBS Jūrmalciema militārās aviācijas poligonā norisināsies starptautiskās militārās mācības „Baltic Zenith 2022”, kuru laikā Latvijas, Lietuvas, Čehijas un ASV karavīri pilnveidos iemaņas kaujas šaušanā pa gaisa mērķiem.

Mācībās piedalīsies aptuveni 300 dalībnieki, tostarp karavīri, zemessargi un civilie darbinieki no Gaisa spēkiem, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, Zemessardzes, Lietuvas Bruņotajiem spēkiem, Čehijas un ASV armijas pretgaisa aizsardzības vienībām.

Mācību mērķis ir trenēt un profesionāli sagatavot tuvās darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu RBS-70, GROM, STINGER un AVENGER speciālistus, veicot praktiskos kaujas šaušanas vingrinājumus pa gaisa mērķiem.

Mācībās atbalstu sniegs Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis”, savukārt Patruļkuģu eskadras krasta un apsardzes kuģis KA – 14 “Astra” nodrošinās drošību mācību norises vietā Baltijas jūras teritoriālajos ūdeņos.

Zemessardzes 1.Rīgas brigāde  sniegs atbalstu ar 81mm kalibra mīnmetēju apkalpēm, nodrošinot gaisa mērķus šaušanai ar GROM un STINGER sistēmām.

Nacionālo bruņoto spēku ilgtermiņa attīstības plāns kā vienu no prioritātēm paredz pretgaisa aizsardzības spēju attīstību.

Latvijas ikgadējās pretgaisa aizsardzības mācības “Baltic Zenith” šogad pirmo reizi ir apvienotas ar NATO Gaisa spēku pavēlniecības organizētajām starptautiskajām integrētās pretgaisa aizsardzības taktiskajām mācībām “Ramstein Legacy” un kaujas šaušanas mācībām “Ramstein Arrows”.

2017.gada 26. septembrī Ministru kabinets apstiprināja jauna pretgaisa aizsardzības poligona izveidi Jūrmalciemā, Nīcas pagastā. Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizions 2019.gadā pirmo reizi Jūrmalciema poligonā organizēja kaujas šaušanas mācības ar pretgaisa aizsardzības sistēmām.

No 2002. līdz 2018. gadam Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācības tika organizētas Šķēdes militārajā poligonā. Lai nodrošinātu atbilstošāku vietu pretgaisa aizsardzības ieroču šaušanai, Aizsardzības ministrija rosināja izveidot militārās aviācijas poligonu Jūrmalciemā. Šis poligons vairākos aspektos ir labāks par Šķēdes poligonu. Jūrmalciema poligonā ir iespējams izveidot pretgaisa aizsardzības mācību šaušanai nepieciešamos sauszemes, jūras un gaisa telpas parametrus. Jūrmalciema sauszemes teritorija ir piemērota pretgaisa aizsardzības mācību drošas šaušanas pozīcijai, kā arī tā ir mazāk apdzīvota teritorija, kas atbilst visiem pretgaisa ieroču šaušanas drošības parametriem. 

Iedzīvotāju ievērībai!

No 8. līdz 12.jūnijam, pretgaisa aizsardzības kaujas šaušanas laikā no plkst. 10:00 līdz 22:00, jūras un gaisa drošības zonas tiks slēgtas saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām. Ievērojot drošības prasības, būs ierobežota pārvietošanās gar Baltijas jūras piekrastes zonu Jūrmalciema poligona robežās. Arī iebraukšana poligona teritorijā būs ierobežota.

Mācību norise ir saskaņota ar Dienvidkurzemes novada pašvaldību, un mācību laikā tiks ievēroti visi noteiktie drošības pasākumi.

Nacionālie bruņotie spēki lūdz iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām un īslaicīgi radītajiem trokšņiem.

Informācija par  mācību norisi ir pieejama Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku Facebook lapā @gaisaspeki. 

Informāciju sagatavoja:
NBS Apvienotā štāba 
Operāciju plānošanas departamenta
Komunikācijas pārvalde
e-pasts: prese@mil.lv