Mācībās “Kristāla bulta 2021” trenē Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku sadarbību | Nacionālie bruņotie spēki

Mācībās “Kristāla bulta 2021” trenē Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku sadarbību

28.10.2021
Militārās mācības
Latvijā
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 15. līdz 26. martam Ādažu poligonā un tā apkārtnē norisināsies starptautiskās militārās mācības “Kristāla bulta 2021”. 

Mācību mērķis ir pilnveidot vienību sadarbību un savietojamību kopēju uzdevumu izpildē, tostarp sinhronizēti veikt aizsardzības, aizkavēšanas un uzbrukuma operācijas, un sertificēt NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu. 

Mācībās piedalīsies aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, ASV,  Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas. 

Mācības “Kristāla bulta” ir starptautiskas militārās mācības, kuru galvenais mērķis ir trenēt Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un sabiedroto bruņoto spēku vienību sadarbību un savietojamību kopēju uzdevumu izpildē, pilnveidojot komandvadības spēju un kaujas plānošanas procedūras. 

Mācībās “Kristāla bulta2021”  piedalīsies arī citas Nacionālo bruņoto spēku vienības, tostarp Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecības 3. reģionālais nodrošinājuma centrs, Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons, Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljons un Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljons. 

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1500 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem. 

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017. gada 19. jūnijā Ādažu bāzē. 

Iedzīvotāju ievērībai! 

Militāro mācību un vingrinājumu laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri. 

Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem. Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt. 

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. 

Mācību laikā ārpus poligoniem tiks izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot. Teritorijas pēc mācībām tiks sakoptas. 

Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam. 

Iespēju robežās operatīvā informācija par Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto aktivitātēm ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija, Facebook lapā @Latvijasarmija, kā arī Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes Facebook lapā @MehanizetaBrigade, citu regulāro spēku vienību un Zemessardzes vienību sociālo tīklu profilos. 

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv