Liepājā atklās izstādi “Tauru skaņās kad viļņojas gaiss. Ieskats Liepājas kara orķestru vēsturē” | Nacionālie bruņotie spēki

Liepājā atklās izstādi “Tauru skaņās kad viļņojas gaiss. Ieskats Liepājas kara orķestru vēsturē”

04.06.2019
Latvijā
Pasākumi
Vēsture
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 5. jūnijā, plkst. 17 Liepājas muzeja filiālē atklās izstādi “Tauru skaņās kad viļņojas gaiss. Ieskats Liepājas kara orķestru vēsturē”. Izstādē fotogrāfijās, priekšmetos un formas tērpos varēs izzināt Liepājas kara orķestru izveidi un attīstību. 

Izstādes atklāšanā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku bigbenda mūziķu grupa.

Lielākā daļa izstādes eksponātu stāsta par Latvijas Jūras spēku orķestri no 1992. gada līdz 2009. gadam un pašreizējā Nacionālo bruņoto spēku bigbenda darbību, tomēr izstādē varēs aplūkot arī vēsturiskās 1919. gada un 1920. līdz 1930. gadu kara orķestru fotogrāfijas no Jura Raķa kolekcijas, kas uzņemtas Liepājā. 

1919. gada 6. februārī jaunformējamo spēku komandieris kapteinis Ludvigs Bolšteins izdeva pavēli Nr. 11, kurā uzdeva brīvprātīgo 11. rotai formēt muzikantu komandu. Saskaņā ar šo pavēli Liepājā tika nodibināts pirmais Latvijas armijas kara orķestris. Tā vadītājs bija virsleitnants Pauls Struge. 

No 1992. gada Liepājā bija obligātā militārā dienesta matrožu orķestris, kuru vadīja bocmanis Vilnis Mellums. Matroži muzicēja no dienesta brīvajā laikā, un šī orķestra sastāvs bija ļoti mainīgs. Katru gadu obligātajā militārajā dienestā esošo mūziķu sastāvs nomainījās gandrīz pilnīgi, tomēr viņi spēja nodrošināt vienkāršākās ceremonijas Liepājā, Ventspilī un Rīgā.

Nākamais nopietnais solis  Latvijas militāro orķestru attīstībā saistās ar 1995. gada 1. jūniju. Šajā dienā aizsardzības ministrs apstiprināja Jūras spēku orķestra štatu. Pēc profesionālā orķestra nodibināšanas 1995. gadā daļa no matrožiem pārgāja virsdienestā, un tā pamazām izveidojās 35 cilvēku liela profesionāla vienība Liepājā. 1995. gada 6. jūniju var uzskatīt par Latvijas Republikas  Jūras spēku orķestra dzimšanas dienu.

2004. gadā visus trīs orķestrus, proti, Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestri Rīgā, Jūras spēku orķestri Liepājā un Sauszemes spēku orķestri Daugavpilī, iekļāva vienā struktūrā — Orķestru pārvaldē, kas bija pakļauta Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecībai. Tāda struktūra pastāvēja līdz 2009. gadam, kad notika reorganizācija – likvidēja Sauszemes spēku orķestri, bet Nacionālo bruņoto spēku  Štāba orķestri un Jūras spēku orķestri apvienoja, izveidojot divas orķestru grupas Rīgā un Liepājā, kuras attiecīgi nosauca par Sauszemes spēku grupu Rīgā un Jūras spēku grupu Liepājā. 

Šobrīd Rīgā ir pūtēju orķestra sastāvs, kas vairāk atbild par ceremoniju nodrošināšanu, bet Liepājā — bigbends, kurš vairāk nodarbojas ar koncertdarbību. 

Nacionālo bruņoto spēku bigbenda kodolu veido mūziķi no bijušā Sauszemes spēku orķestra un Jūras spēku orķestra. Nacionālo bruņoto spēku bigbends ir sagatavojis vairākas koncertprogrammas, kuras atskaņotas gan dažādās Latvijas pilsētās, gan ārvalstīs. Bigbends aktīvi piedalās dažādos festivālos. Šā gada maijā Nacionālo bruņoto spēku bigbends piedalījās pirmajā Šveices bruņoto spēku organizētajā militārās džeza mūzikas festivālā “Mil Jazz 2019”. 

Jau vairākus gadus Nacionālo bruņoto spēku bigbendam ir izveidojusies laba sadarbība ar citu NATO dalībvalstu orķestra diriģentiem. Pie Nacionālo bruņoto spēku bigbenda viesojušies un savas koncertprogrammas iestudējuši pasaulē atzīti mūziķi un diriģenti no Šveices, Somijas, Lietuvas, Norvēģijas, Vācijas un Kanādas.
Bigbenda priekšnieks ir kapteiņleitnants Uldis Locenieks, diriģents — kapteinis Aleksandrs Kreišmanis.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv