Jūras spēki piedalās zemūdens kritiskās infrastruktūras apsekošanā un uzraudzībā | Nacionālie bruņotie spēki

Jūras spēki piedalās zemūdens kritiskās infrastruktūras apsekošanā un uzraudzībā

01.12.2023
Latvijā
NATO
Informāciju sagatavoja
NBS Apvienotais štābs

Decembrī Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) aktivitātes ietvaros piedalīsies klātbūtnes nodrošināšanā Baltijas jūras reģionā. Jūras spēki veiks pastiprinātu patrulēšanu, kritiskās zemūdens infrastruktūras apsekošanu un uzraudzību.

Apvienoto reaģēšanas spēku aizsardzības ministri ir vienojušies aktivizēt JEF “atbildes variantu” („response option”), kas paredz dalībvalstu Jūras un Gaisa spēku spēju izvietošanu reģionā, sniedzot  militāru ieguldījumu kritiskās zemūdens infrastruktūras apsekošanā un uzraudzībā.  Aktivitātes notiks decembra pirmajā pusē, stiprinot Apvienoto reaģēšanas spēku un NATO kopīgos centienus Baltijas jūras reģiona drošības nodrošināšanā.

Apvienotie reaģēšanas spēki bieži rīko plaša mēroga militārās mācības, demonstrējot bruņoto spēku savietojamību, spējas un apņēmību, kas ļauj ātri rīkoties dažādās reģiona drošības situācijās.

Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm.

2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija, savukārt 2021. gada aprīlī tai pievienojās Islande.

Latvija ar Lielbritāniju sadarbojas NATO, Apvienotajos reaģēšanas spēkos, Ziemeļu grupā un citos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības un atturēšanas spēju stiprināšana.

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju, bruņoto spēku spēju attīstība, pilnveidojot praktisko partnerību un attīstot jaunas spējas, kā arī iespēja regulāri piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās.

Informāciju sagatavoja:
NBS Apvienotā štāba 
Informācijas analīzes un vadības departamenta
Komunikācijas pārvalde
E-pasts: prese@mil.lv  
Tālrunis: 67071032