Jūras spēki piedalās starptautiskās militārās mācībās “Open Spirit 2022” | Nacionālie bruņotie spēki

Jūras spēki piedalās starptautiskās militārās mācībās “Open Spirit 2022”

06.05.2022
Militārās mācības
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste

No 6. līdz 20. maijam Klaipēdā, Lietuvā notiek starptautiskās militārās mācības “Open Spirit 2022”. 

Mācībās Baltijas valstu jūras eskadras (Baltic Naval Squadron, BALTRON) sastāvā piedalīsies Latvijas Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras mīnu kuģis  M-06 “Tālivaldis”, Ūdenslīdēju komanda un Mīnu karadarbības taktiskā atbalsta centra karavīri. Savukārt, BALTRON štāba darbības atbalstā un nodrošināšanā piedalīsies trīs Latvijas Jūras spēku karavīri.

Mācību “Open Spirit 2022” mērķis ir attīrīt Baltijas jūras kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no iepriekšējiem pasaules kariem palikušajiem sprādzienbīstamajiem objektiem, kā arī pilnveidot mācību dalībnieku zināšanas un iemaņas sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanā. 

Mācībās kopā piedalīsies 13 kuģi no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas (Standing NATO Mine Counter Measures Group One, SNMCMG1), kā arī astoņas ūdenslīdēju komandas no Lietuvas, Beļģijas, Latvijas, Kanādas Lielbritānijas, Amerikas Savienotām Valstīm, Igaunijas un Dānijas. Savukārt, viens Rumānijas sakaru virsnieks nodrošinās koordinācijas atbalstu mācību štābā.

 “Open Spirit” ir ikgadējas starptautiskās militārās mācības, kas rotācijas kārtībā notiek kādā no Baltijas valstīm.

Šogad mācību laikā BALTRON komandēs Latvijas Jūras spēku mīnu kuģi M-06 “Tālivaldis”, Lietuvas Jūras spēku kuģus “Jotvingis” un “Kursis”, Polijas Jūras spēku kuģi “Kormoran”, kā arī Igaunijas Jūras spēku kuģi “Admiral Cowan”. 

Baltijas valstu jūras eskadras mērķis ir nodrošināt Baltijas valstu jūras spēku mīnu meklēšanas kuģu pastāvīgu gatavību piedalīties uzdevumu veikšanā gan nacionālā līmenī, gan NATO Reaģēšanas spēku (NATO Response force)  operācijās. 

BALTRON ir viens no ilgstošākajiem Baltijas valstu sadarbības projektiem, kas tiek īstenots kopš 1998.gada augusta. Šī sadarbības formāta mērķis ir nodrošināt pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera laikā un krīzes apstākļos. BALTRON pirmais komandieris bija jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis no Latvijas Jūras spēkiem. 

SNMCMG1 ir viena no četrām NATO pastāvīgajām jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki, spējot nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā. NATO pastāvīgo jūras spēku grupu uzdevums ir nodrošināt aliansi ar pastāvīgām jūrā esošām operāciju spējām, esot gatavībā veikt misijas miera un krīzes laikā.

SNMCMG1 un SNMCMG2 ir daudznacionālas vienības, kas izveidotas mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai. Abas daudznacionālās jūras vienības NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj veikt pretmīnu darbību jūrā atbilstoši aliansē paredzētajam ātrās gatavības laikam.

Sprādziens jūrā

Informāciju sagatavoja:
Līva Veita    
Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste    
Tālrunis:  +37167806080
e-pasts:liva.veita@mil.lv