Jūras spēki piedalās starptautiskajās naftas piesārņojuma seku likvidācijas mācības „Balex Delta 2020”

26.08.2020
Militārās mācības
Baltijā un Ziemeļvalstīs
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 27.augustā Igaunijas teritoriālajā jūrā Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Patruļkuģu eskadras štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis” piedalīsies starptautiskajās naftas piesārņojuma seku likvidācijas mācībās „Balex Delta 2020”.

Mācību „Balex Delta 2020” mērķis ir pārbaudīt Baltijas jūras reģiona apziņošanas sistēmas darbību un valstu gatavību iesaistīties kopīgā naftas piesārņojuma seku likvidācijas operācijā jūrā un piekrastē, kā arī pārbaudīt Eiropas civilās aizsardzības sistēmas darbību.

Mācību laikā naftas produktu vākšanai jūrā tiks izmantoti speciāli aprīkoti kuģi un aprīkojums naftas savākšanai piekrastē un ar naftu sasmērēto dzīvnieku attīrīšanas iekārtas.

Mācību scenārijs paredz divu tankkuģu sadursmi, kuras rezultātā ir notikusi būtiska naftas noplūde jūrā. Negadījuma radītais piesārņojums apdraud īpaši aizsargājamās jūras teritorijas (Natura 2000) un piekrastes dabas parku. Dalībnieku uzdevums ir pēc iespējas ātrāk ierasties notikuma vietā, ierobežot noplūdušo naftas plankumu un uzsākt naftas produktu savākšanu no jūras virsmas. Ņemot vērā, ka pastāv liela iespēja, ka piesārņojums izskalosies krastā, Igaunijas Ugunsdzēsības un glābšanas dienests un brīvprātīgie veiks naftas produktu savākšanas operāciju arī piekrastē.

Mācības „Balex Delta 2020” vadīs Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes Apvienotais meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs. Tajās piedalīsies 14 militārās un civilās flotes kuģi no sešām Baltijas jūras valstīm un Eiropas jūras drošības aģentūras, kas iekļauti Baltijas jūras naftas un ķīmisko vielu noplūdes piesārņojuma seku likvidācijas flotē (HELKOM flote), kā arī divi Igaunijas gaisa kuģi. 

Plānots, ka nākamgad starptautiskās naftas seku likvidācijas mācības „Balex Delta 2021” notiks Vācijā.

Baltijas jūras reģiona valstis 1994.gadā parakstīja Helsinku konvenciju, kas paredz valstu sadarbību naftas produktu noplūdes Baltijas jūrā riska novēršanas un piesārņojuma seku samazināšanas pasākumu veikšanā. Helsinku konvencijas ietvaros izveidotā HELKOM flote sastāv no Baltijas jūras valstu – Dānijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas kuģiem, kuri ir aprīkoti ar naftas un ķīmisko vielu savākšanas iekārtām ar mērķi kopīgiem spēkiem likvidēt liela mēroga kuģa negadījuma jūrā sekas. Lai uzturētu augstu reaģēšanas spēju HELKOM flote katru gadu veic kopīgas mācības kādā no Baltijas jūras valstīm alfabētiskā secībā.  

Informāciju sagatavoja:
Līva Veita    
Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste    
Tālrunis  +37167806080
E-pasts:liva.veita@mil.lv