Jūras spēki piedalās Apvienoto reaģēšanas spēku aktivitātē “NORDIC WARDEN” | Nacionālie bruņotie spēki

Jūras spēki piedalās Apvienoto reaģēšanas spēku aktivitātē “NORDIC WARDEN”

07.06.2024
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
NBS Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departaments

Jūnijā Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) aktivitātes “NORDIC WARDEN” ietvaros pilnveidos sadarbību un savietojamību ar sabiedroto Jūras spēkiem, kā arī piedalīsies klātbūtnes nodrošināšanā Baltijas jūras reģionā. Jūras spēki veiks pastiprinātu patrulēšanu, kritiskās zemūdens infrastruktūras apsekošanu un uzraudzību.

Apvienoto reaģēšanas spēku aktivitātes “NORDIC WARDEN” ietvaros kuģi, gaisa kuģi un personāls no Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstīm darbosies vairākos apgabalos no Norvēģijas rietumiem līdz Baltijas jūrai, un aktivitāti koordinēs Apvienoto reaģēšanas spēku štābs no  Nortvudas Apvienotajā Karalistē. Tā ir turpinājums aktivitātei, kas norisinājās 2023. gada decembrī.

Apvienoto reaģēšanas spēku aizsardzības ministri ir vienojušies aktivizēt JEF “atbildes variantu” („response option”), kas paredz dalībvalstu Jūras un Gaisa spēku spēju izvietošanu reģionā, sniedzot  militāru ieguldījumu kritiskās zemūdens infrastruktūras apsekošanā un uzraudzībā.   Apvienotie reaģēšanas spēki bieži rīko plaša mēroga militārās mācības, demonstrējot bruņoto spēku savietojamību, spējas un apņēmību, kas ļauj ātri rīkoties dažādās reģiona drošības situācijās.
Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm.

2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija, savukārt 2021. gada aprīlī tai pievienojās Islande.
Latvija ar Lielbritāniju sadarbojas NATO, Apvienotajos reaģēšanas spēkos, Ziemeļu grupā un citos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības un atturēšanas spēju stiprināšana.

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju, bruņoto spēku spēju attīstība, pilnveidojot praktisko partnerību un attīstot jaunas spējas, kā arī iespēja regulāri piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās.

Foto: Apvienotie reaģēšanas spēki

Informāciju sagatavoja:
NBS Apvienotā štāba 
Informācijas analīzes un vadības departamenta
Komunikācijas pārvalde
E-pasts: prese@mil.lv  
Tālrunis: 67071032