Bruņoto spēku komandieris Norvēģijā piedalās NATO Militārās komitejas un Apvienoto reaģēšanas spēku sanāksmē | Nacionālie bruņotie spēki

Bruņoto spēku komandieris Norvēģijā piedalās NATO Militārās komitejas un Apvienoto reaģēšanas spēku sanāksmē

14.09.2023
Latvijā
NATO
Informāciju sagatavoja
NBS komandiera preses virsniece

No 15. līdz 17. septembrim Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš atradīsies darba vizītē Oslo, Norvēģijā, lai piedalītos NATO Militārās komitejas sanāksmē, kurās tiks apspriestas drošības un aizsardzības aktualitātes. 15. septembrī ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš arī piedalīsies Apvienoto reaģēšanas spēku bruņoto spēku komandieru sanāksmē, kurā pirms NATO militārās komitejas tiks apspriestas starptautiskās un reģionālās drošības aktualitātes. 

“NATO Militārās komitejas darba kārtība būs vērsta uz NATO atturēšanas un aizsardzības spēju stiprināšanu ilgtermiņā, pārrunājot arī NATO samitā Viļņā pieņemto lēmumu īstenošanu,” norāda ģenerālleitnants L. Kalniņš.  Nacionālo bruņoto spēku komandieris vērš uzmanību, ka gan Apvienoto reaģēšanas spēku sanāksmē, gan militārajā komitejā tiks apspriesti reģionālie plāni, kuros īpaša vērība pievērsta Alianses aizsardzībai no NATO Stratēģiskajā koncepcijā un Militārajā stratēģijā minētajiem draudiem: Krieviju, kas definēta kā visnozīmīgākais un tiešākais drauds aliansei,  un teroristu grupējumiem. 

NATO Militārā komiteja ir augstākā NATO militārā institūcija. Komiteja bruņoto spēku komandieru līmenī tiekas trīs reizes gadā, tādējādi nodrošinot Ziemeļatlantijas Padomei informatīvo atbalstu svarīgos militāros un drošības jautājumos, lai alianse varētu efektīvi reaģēt uz globālajiem drošības izaicinājumiem. Divas Militārās komitejas sanāksmes notiek NATO štābā Briselē, savukārt vienu sanāksmi pēc rotācijas principa organizē kāda no NATO dalībvalstīm.

Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm. 2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija, savukārt 2021. gada aprīlī tai pievienojās Islande.

Informāciju sagatavoja: 
NBS komandiera preses virsniece
majore Sandra Brāle
Tālrunis: 29295730
E-pasts: sandra.brale@mil.lv