Baltijas jūrā notiks starptautiskās militārās mācības “Open Spirit 2020”

30.04.2020
Militārās mācības
Latvijā
Informāciju sagatavoja
Jūras spēki

No 4. līdz 14. maijam Irbes jūras šaurumā norisināsies starptautiskās militārās mācības “Open Spirit 2020”, kuru mērķis ir attīrīt kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no sprādzienbīstamiem priekšmetiem, kas Latvijas teritoriālajā jūrā ir saglabājušies no Pirmā un Otrā pasaules kara laikiem, tādējādi uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā.

Tāpat mācību laikā pilnveidos mācību dalībnieku zināšanas un iemaņas sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanā, štābu, mīnu kuģu un to ūdenslīdēju atmīnētāju komandu sadarbību un savietojamību, taktiku un procedūras.

Mācības “Open Spirit 2020” ir ikgadējas starptautiskās militārās mācības, kas rotācijas kārtībā notiek kādā no Baltijas valstīm un šogad tās rīko Latvijas Jūras spēki.

Mācībās piedalīsies Baltijas valstu jūras eskadras (BALTRON) kuģi – Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-53 “Virsaitis”, mīnu kuģi M-06 “Tālivaldis” un M-08 ”Rūsiņš”, Ūdenslīdēju komanda, kā arī Igaunijas mīnu kuģis “Sakala”. Savukārt no NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas (SNMCMG1) mācībās piedalīsies Vācijas štāba un apgādes kuģis „Donau”, Norvēģijas mīnu kuģis „Otra”, Nīderlandes mīnu kuģis “Willemstadt”, kuriem vēlāk operācijas gaitā pievienosies trīs Vācijas mīnu kuģi “Datteln”, “Weilheim un ”Gromitz”.

No 1. līdz 4. maijam Ventspils ostā krājumu papildināšanai ieradīsies SNMCMG1 kuģi – Vācijas štāba un apgādes kuģis “Donau”, Norvēģijas mīnu kuģis ”Otra” un Nīderlandes mīnu kuģis “Willemstadt”. Latvijas Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-53 “Virsaitis” Ventspils ostā ieradīsies 4.maijā. Vizītes laikā tiks ievērotas visas ārkārtējās situācijas laikā valstī noteiktās drošības prasības, tādēļ nav paredzēta kuģu personāla nokāpšana no kuģiem, kā arī kuģi netiks atvērti iedzīvotājiem apskatei.

BALTRON izveidota 1998.gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā. Par tās pirmo komandieri kļuva Latvijas jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis.

Baltijas valstis BALTRON sastāvā kuģus deleģē rotācijas kārtībā uz sešiem līdz 12 mēnešiem, veidojot vienību ar diviem mīnu kuģiem un štāba un apgādes kuģi. Eskadras kuģi piedalās jūras atmīnēšanas operācijās un militārajās mācībās, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī, ja nepieciešams, meklēšanas un glābšanas darbos.

SNMCMG1 ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā. 

Informāciju sagatavoja:
Līva Veita    
Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste    
Mob. tālr. +37128305430
E-pasts:liva.veita@mil.lv