Aizsardzības nozares vadība godinās represēto karavīru piemiņu

Latvijā
Pasākumi
Vēsture
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šogad aprit 78 gadi kopš traģiskajiem 1941. gada 14. jūnija notikumiem, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika represijas arī pret Latvijas armijas karavīriem. 1941. gada 14. jūnijā Latvijas armijas Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni 10 kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un uz Sibīriju deportēja vismaz 430 virsnieku. Vairāki no viņiem tika nošauti uz vietas.

Pieminot traģiskos notikumus, Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību organizē komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumus Gulbenē un Litenē, kuros rīt piedalīsies Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi un jaunsargi.

Piemiņas pasākums Gulbenes dzelzceļa stacijā sāksies plkst. 14.30, bet plkst. 16.30 turpināsies Latvijas karavīru piemiņas vietā Litenes kapos, kur 2001.gada 14.jūnijā atklāja Ivara Feldberga un Sandra Gribanovska veidoto piemiņas ansambli “Sāpju siena”, kas veltīts nogalinātajiem un nomocītajiem Latvijas armijas virsniekiem. Savukārt plkst.18 Latvijas armijas Litenes nometnes vietā tiks iedegts „Atmiņu ugunskurs”.

Aizsardzības nozares pārstāvji komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos piedalīsies arī citviet Latvijā – plkst. 13.00 Rīgā pie Brīvības pieminekļa notiks svinīgā Goda sardzes maiņa un ziedu nolikšanas ceremonija. 

Latvijas armijas nometnes vietā Litenē no 12. līdz 14. jūnijam ik gadu tiek rīkota lauka nometne mūsdienu virsniekiem, Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem un jaunsargiem, tādējādi turpinot bruņoto spēku tradīciju, kas veicina izpratni par Latvijas armijas karavīru traģiskajām likteņgaitām. Nacionālās aizsardzības akadēmijas 1. kursa kadetu dalība šajā nometnē ir iekļauta viņu apmācības programmā.

Latvijas armijas nometnes vietā Litenē pirmo reizi šāda lauka nometne tika rīkota 2011. gadā, tādējādi iedibinot jaunu bruņoto spēku tradīciju. Aizsākums Litenes nometnei meklējams 1935. gadā, kad Latvijas armijas Latgales divīzijai šeit sāka veidot vasaras nometņu kompleksu.

Papildu informācija par notikumiem Latvijas armijas nometnē Litenē: http://www.sargs.lv/Vesture/Vesture/2011/05/30-02.aspx. 
Video stāsts „Litene – Latvijas Katiņa”: https://youtu.be/wXsu--MG8_0 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv