Aizsardzības ministrs piedalīsies Jūras spēku atjaunošanas 30. gadadienas pasākumos | Nacionālie bruņotie spēki

Aizsardzības ministrs piedalīsies Jūras spēku atjaunošanas 30. gadadienas pasākumos

08.04.2022
Latvijā
Tradīcijas
Informāciju sagatavoja
AM Militāri publisko attiecību departaments

Rīt, 9. aprīlī, jūrā pie Liepājas ostas Valsts prezidents Egils Levits un aizsardzības ministrs Artis Pabriks pieņems kuģu parādi, kas notiks, atklājot Jūras spēku atjaunošanas 30. gadadienas svinības.

“Latvieši vēsturiski ir bijuši ne tikai arāju tauta, bet arī jūrnieku tauta. Baltijas jūras piekraste, mūsu neaizsalstošās ostas ir gadsimtiem ilgi bijušas ar lielu ekonomisko, kā arī militāro nozīmi. Kurzemes hercogistes ekonomiskais uzplaukums, Krišjāņa Valdemāra jūrskolas tradīcija, tas un daudz kas cits ir kaldinājis mūsu jūrnieku slavu un panākumus. Tādējādi arī Latvijas Kara flote ieņem nozīmīgu vietu Latvijas vēsturē. Atzīmējot Latvijas Jūras spēku atjaunošanas 30. gadadienu, novēlu Latvijas bruņoto spēku jūrniekiem, karavīriem turēt godā mūsu nācijas jūrniecības tradīcijas, sargāt brīvās Latvijas teritoriālos ūdeņus un smilšaino liedagu. Mūsu tauta lepojas ar jums, Latvijas jūrnieki!” uzsver A. Pabriks. 

Kuģu parādē piedalīsies Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-90 “Varonis”, mīnu kuģi M-05 “Viesturs” un M-06 ”Tālivaldis”, patruļkuģi P-05 “Skrunda” un P-07 “Viesīte”, Dānijas Jūras spēku fregate “Esbern Snare”, Somijas Jūras spēku mīnu licējs “Pyharanta”, Lietuvas Jūras spēku štāba un apgādes kuģis “Jotvingis”, Igaunijas Jūras spēku štāba un apgādes kuģis “Wambola”, Polijas Jūras spēku pretmīnu kuģis “Kormoran” un Vācijas Jūras spēku speciālais kuģis “Alster”.

Pasākumā piedalīsies arī Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Imants Ziediņš, Jūras spēku štāba priekšnieks komandkapteinis Gvido Ļaudups, Lietuvas Jūras spēku komandieris jūras kapteinis Giedrius Premeneckas  (Giedrius Premeneckas), Igaunijas Jūras spēku komandieris komodors  Jūri Saska (Jüri Saska) un Norvēģijas Jūras spēku štāba priekšnieks flotiles admirālis Gunsteins Bruosdāls (Gunnstein Bruåsdal). 

Pēc kuģu parādes Liepājas ostas 84. piestātnē Valsts prezidents E. Levits svinīgā ceremonijā arī pasniegs Patruļkuģu eskadras karogu un pie karoga kāta piestiprinās piemiņas plāksni. 

Svinīgie pasākumi turpināsies arī 10. aprīlī, kad no plkst. 10.00 līdz 15.00 Liepājas iedzīvotājiem un viesiem Liepājas ostas 84. un 76. piestātnē būs iespēja apskatīt Latvijas un atsevišķus ārvalstu kara kuģus.

11. aprīlī plkst. 8.00 Liepājā notiks Jūras spēku un ārvalstu karavīru svinīgā stāšanās, savukārt plkst. 9.15 norisināsies svinīgais gājiens no Liepājas ostas 84. piestātnes uz Svētās Annas baznīcu, kur notiks svētbrīdis. Pasākuma noslēgumā Liepājā, Čakstes laukumā plkst. 19.00 Jūras spēku orķestris sniegs koncertu Liepājas iedzīvotājiem un viesiem.  

No 10. aprīļa līdz 9. maijam Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā būs iespēja apskatīt Jūras spēku izveidoto vēsturisko ekspozīciju “Jūras spēkiem 30”.  

Latvijas Jūras spēkus sāka veidot 1992. gadā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. 1992. gada 11. aprīlī notika svinīgā karoga pacelšana uz pirmā atjaunotās flotes karakuģa "Sams". Šis datums tiek uzskatīts par Latvijas Jūras spēku atdzimšanas dienu. Kopš 1992. gada 20. maija panākta regulāra valsts jūras robežas kontrole, ko iesākumā veica trīs kuģi, laika gaitā to skaits ir palielinājies. 

Latvijas Jūras spēku flotilē ietilpst Mīnu kuģu eskadra, Patruļkuģu eskadra, Krasta apsardzes dienests, Jūras novērošanas un sakaru dienests, Baltijas valstu pretmīnu aprīkojuma darbnīca un Jūras spēku orķestris.

Latvijas Jūras spēku galvenie uzdevumi ir nodrošināt vienību kaujas un mobilizācijas gatavību, sagatavot personālsastāvu dalībai NATO  un ES starptautiskajās operācijās, iznīcināt sprādzienbīstamus priekšmetus un veikt spridzināšanas darbus, nodrošināt krasta apsardzi, koordinēt un veikt cilvēku meklēšanas un glābšanas darbus jūrā, likvidēt jūrā notikušo avāriju sekas, piedalīties ekoloģiskajā uzraudzībā un kuģošanas režīma ievērošanas kontrolē, veikt gaisa telpas, teritoriālās jūras un iekšējo ūdeņu, izņemot upju un ezeru, kā arī ekskluzīvās ekonomiskās zonas novērošanu un kontroli.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv