Nacionālo bruņoto spēku orķestri | Nacionālie bruņotie spēki

Nacionālo bruņoto spēku orķestri

NBS orķestru emblēma

Nacionālo bruņoto spēku orķestri nodrošina muzikālo pavadījumu militārajās un valsts protokola ceremonijās, kā arī veicina Nacionālo bruņoto spēku reprezentāciju un atpazīstamību.

Nacionālo bruņoto spēku sastāvā ir trīs militārie orķestri – Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris, kurā ietilpst arī koris un tautas deju ansamblis.

Orķestri ir vienas no redzamākajām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, kuras piedalās nozīmīgākajās militārajās un valsts protokola ceremonijās un citos pasākumos gan svētku, gan piemiņas brīžos.

Nozīmīgu lomu orķestra darbībā ieņem pilnu sastāvu vai dažādu kameransambļu uzstāšanās koncertos sabiedrībai pieejamās koncertu norises vietās – kultūras namos un citās kultūrvietās, kā arī skolās. Īpašu publikas atsaucību gūst orķestru veidotās defilē programmas.

Nacionālo bruņoto spēku orķestri aktīvi sadarbojas arī ar citu NATO alianses dalībvalstu orķestriem gan viesojoties ārvalstīs, tostarp piedaloties arī nozīmīgos militāro orķestru festivālos, gan arī uzņemot viesmūziķus Latvijā.

Latvijas militāro orķestru pirmssākuma ir Latvijas armijas pirmā kara orķestra dibināšana 1919. gada 6. februārī, kad jaunformējamo spēku komandieris Ludvigs Bolšteins izdeva pavēli Nr. 11, kurā brīvprātīgo 11. rotai uzdeva izveidot “muzikantu komandu”.
 

Kopš 2019. gada visu trīs Latvijas militāro orķestru profesionālo darbību un māksliniecisko vadību koordinē Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents majors Andis Karelis.

Vienības

Nacionālo bruņoto spēku orķestru uzdevumi:

  • Nodrošināt muzikālo pavadījumu militārajās un valsts protokola ceremonijās;
  • Nodrošināt Nacionālo bruņoto spēku reprezentāciju un atpazīstamību;
  • Veidot mākslinieciski augstvērtīgas koncertprogrammas;
  • Veidot starptautisko sadarbību.

 

Dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiens

Mūsu zeme