2. mehanizētā kājnieku bataljona vēsture | Nacionālie bruņotie spēki

2. mehanizētā kājnieku bataljona vēsture

Nacionālo bruņoto spēku komandieris 2002.gada 7.augustā izdeva pavēli Nr.672 "Par Sauszemes spēku 2.kājnieku bataljona izveidošanu". Šis datums ir uzskatāms par 2.kājnieku bataljona dibināšanas dienu.

Sauszemes spēku  komandieris ar 2002.gada 16.oktobra pavēli Nr.746 "Par Sauszemes spēku 2.kājnieku bataljona pakļautību" noteica 2.kājnieku bataljona pakļautību Sauszemes spēku komandierim.

2.kājnieku bataljons ir viens no diviem Latvijas Nacionālo bruņoto spēku kājnieku bataljoniem, kurš ietilpst Kājnieku brigādē.

Par pirmo 2.kājnieku bataljona komandieri 2002.gada 15.novembrī iecēla pulkvežleitnantu Dzintaru ROGU.

Bataljons tiek veidots ar uzdevumu sagatavot obligātā militārā dienesta karavīrus Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezervei, izmantojot Zviedrijas dāvināto ekipējumu.

2002.gada decembrī bataljonā tika uzsākta vienas obligātā militārā dienesta karavīru Kājnieku rotas apmācība. Karavīri izgāja pamata militāro kursu Alūksnes Mobilo Strēlnieku bataljonā. 2.kājnieku bataljons uzsāka pirmā posma obligātā militārā dienesta karavīru apmācību specialitātēs.

Otrajā posmā tika veikta kolektīvā apmācība nodaļas sastāvā. Trešais posms bija kolektīvā apmācība vada sastāvā.

No 2002.gada 11.novembra līdz 2003.gada 11.aprīlim ar Zviedrijas bruņoto spēku apmācību grupas instruktoru atbalstu tika organizēts un vadīts apmācību kurss bataljona personālam 60 kursantu sastāvā, lai sagatavotos divu obligātā militārā dienesta karavīru rotu apmācībai.

2003.gada aprīlī bataljonā bija uzsākta divu obligātā militārā dienesta karavīru rotu - Štāba un nodrošinājuma rotas un Kaujas atbalsta rotas apmācība.

2003. gadā strauji mainījās uzdevumi un 2.kājnieku bataljonam tika uzdots papildus gatavot profesionālā militārā dienesta kājnieku rotas dalībai miera uzturēšanas operācijās.

2004.gada 29.aprīlī ar Aizsardzības ministra pavēli Nr.144 ,,Par NBS vienību štatiem", ir apstiprināts 2.kājnieku bataljona štats. Bataljona struktūrā ietilpst: 
• Bataljona štābs; 
• Štāba un apgādes rota; 
• Kaujas atbalsta rota; 
• Kājnieku rotas (3).

No 2004.gada jūlija līdz 2006.gada jūnijam 2.kājnieku bataljons regulāri piedalījās starptautiskajās miera nodrošināšanas misijās Irākā.

Uz Zemessardzes bāzes tika izveidota un sagatavota vienība dalībai KFOR starptautiskajā operācijā Kosovā, kura atradās Kosovā no 2005.gada augusta līdz 2006.gada februārim.

2.kājnieku bataljons regulāri piedalījās starptautiskajās mācībās  „AMBER HOPE”, „BRITISH BULLDOG” un treniņā "OPERATION SUMMER SHIELD" un citās militārās mācībās, lai uzlabotu profesionālās iemaņas.

No 2006.gada marta līdz 2006.gada jūnijam no 2.kājnieku bataljona starptautiskajā operācijā Afganistānā atradās viena kājnieku nodaļa.

2006.gada 6.novembī Saeima pieņēma likumu ,,Par obligātā militārā dienesta likuma spēka zaudēšanu", kas stājās spēkā 2007.gada janvārī. 2.kājnieku bataljona pēdējais obligātā militārā dienesta karavīru iesaukums bija no 2005.gada augusta līdz 2006.gada maijam.

 

2.kājnieku bataljona 1.kājnieku rota

1.kājnieku rotas pirmsākumi saistāmi ar 2.kājnieku bataljona dibināšanu. 2002.gada janvārī Ādažu Mobilo strēlnieku brigādē tika organizēts Zviedrijas ekipējuma kurss, kurā apmācīja topošās rotas komandējošo sastāvu - virsniekus un instruktorus.

2002.gada 7.augustā tika oficiāli izveidots 2.Kājnieku bataljons, šo datumu var uzskatīt par 1.kājnieku rotas dibināšanas dienu. Rotas štatā oficiāli tika apstiprināti komandieri.

Savus pirmos obligātā militārā dienesta karavīrus rota sagaidīja 2002.gada decembrī un uzsāka viņu profesionalizāciju kājnieku kvalifikācijai, kuru viņi arī veiksmīgi pabeidza. Obligātā militārā dienesta karavīru rota bija teicami sagatavota. Par to liecina fakts, ka tad, kad 2003.gada augustā rotas personālsastāvs saņēma pavēli uzsākt gatavošanos savai pirmajai miera uzturēšanas misijai Kosovā BALTSQN 9 sastāvā, tie paši obligātā militārā dienesta karavīri pieteicās profesionālajam militārajam dienestam, un tā paša gada oktobrī rotas personālsastāvs kļuva pilnībā profesionāls un rota uzsāka pirmsmisijas apmācību.

Irāka
Karavīri starptautiskajā miera nodrošināšanas misijā Irākā 2004.gadā. Foto no karavīru personīgā arhīva.

 

2.kājnieku bataljona 2.kājnieku rota

2.kājnieku rota tika izveidota 2004.gada 5.janvārī, apvienojot Štāba un apgādes rotas un Kaujas atbalsta rotas personālsastāvu. Par 2.kājnieku rotas komandieri tika iecelts kapteinis Vents Lapsenbergs. 2004.gada janvārī rotas personālsastāvs uzsāka sagatavošanos miera nodrošināšanas misijai  "Operation Iraqi Freedom III" kā pirmā 2.kājnieku bataljona apakšvienība.

2.rota
Karavīri starptautiskajā miera nodrošināšanas misijā Afganistānā 2009.gadā. Foto no karavīru personīgā arhīva.

 

2.kājnieku bataljona 3.kājnieku rota

3.kājnieku rota tika izveidota 2004.gada martā. Tobrīd rotā bija aptuveni 30 karavīri bez rotas komandiera, kuru iecēla tā paša maijā - par rotas komandieri tika apstiprināts virsleitnants Druvis Kleins. Rotas virsniekiem un instruktoriem bija jāīsteno bataljona komandiera nodoms - nepilna gada laikā jāizveido kaujasspējīgs kolektīvs, lai varētu doties starptautiskajā misijā Irākā. Uzdevums bija izaicinošs un būtībā neiespējams, bet ar 2.kājnieku bataljona jaunības sparu un citu vienību atbalstu tas tika izpildīts. Visiem karavīriem, kuri vēlējās dienēt 3.kājnieku rotā, bija jāpabeidz pamatapmācības kurss, proti, jāapgūst pamatiemaņas un jāiepazīst profesionālā militārā dienesta specifika.

2006.gads izvērtās par 2.kājnieku bataljona reorganizācijas gadu. Tika samazināts kājnieku rotu skaitliskais sastāvs līdz 93 karavīriem (trīs kājnieku vadi un vadības grupa), pilnībā atsakoties no apgādes vada. Sakarā ar atteikšanos no obligātā militārā dienesta rotas personālsastāvs tika iesaistīts arī dažādu Ādažu garnizona norīkojumu nodrošināšanā.

Irāka 2
3.kājnieku rotas karavīri starptautiskajā miera nodrošināšanas misija Irākā pie Ištaras vārtiem 2005.gadā. Kaprāļa G.Indērvica foto.

 

2.kājnieku bataljona Štāba un apgādes rota

Pašreizējā Štāba un apgādes rota tika izveidota 2006.gada 1.oktobrī pēc bataljona reorganizācijas, apvienojot rotu apgādes vadus, ar uzdevumu nodrošināt bataljona štāba darbības procesu un veikt bataljona apakšvienību kaujas apgādi. Rotas galvenie panākumi gada laikā ir rotas komandiera virsleitnanta Jura Višņakova vadībā izveidotā bataljona noliktavu sistēma.

Rotas galvenais uzdevums ir nodrošināt bataljona apgādi, jāveic taktiskā apgāde un jānodrošina bataljona komandpunktu un medicīnisko evakuāciju.

WhiteTiger
Štāba un apgādes rotas karavīri lauka taktiskajās mācībās "White Tiger". Foto no karavīru personīgā arhīva.

2.kājnieku bataljona Kaujas atbalsta rota

No 2002.gada 11.novembra līdz 2003.gada 11.aprīlim tika organizēts un vadīts apmācību kurss ar Zviedrijas bruņoto spēku apmācību grupas instruktoru atbalstu. Kursa laikā tika apmācīti vairāk nekā 60 kursanti, lai sagatavotu virsniekus un instruktorus divu obligātā militārā dienesta rotu karavīru apmācībai.

Daļa no minētā instruktoru personālsastāva, kuri bija sagatavoti kā speciālisti, veidoja Kaujas atbalsta rotas kodolu.

2003.gada aprīlī bataljonā tika uzsākta obligātā militārā dienesta karavīru apmācība Kaujas atbalsta rotā šādās specialitātēs - bezatgrūdes lielgabala PVPJ 1110 apkalpe, granātnieks un granātnieka palīgs, mīnmetējs un sapieris inženieris. No šiem speciālistiem tika izveidots Prettanku vads, divi mīnmetēju vadi un Sapieru inženieru vads.

2004.gadā, mainoties bataljona uzdevumiem, sāka sagatavot izlūkus un sapierus, bet Sapieru inženieru vadu reorganizēja par Izlūku vadu.

No 2003.gada līdz 2006.gadam tika sagatavoti vairāk nekā 300 obligātā militārā dienesta karavīri. No tiem 40 procenti karavīru ir palikuši profesionālajā militārajā dienestā, savukārt 10 procenti ir ieguvuši instruktora kvalifikāciju, turklāt vairāki karavīri ir bijuši starptautiskajās misijās kājnieku rotas sastāvā.

Sākot ar 2006.gada otro pusi, tika uzsākta Kaujas atbalsta rotas instruktoru un virsnieku pārkvalifikācija darbam ar modernākiem ieročiem un rotas profesionalizācija.

2007.gadā rotā notiek reorganizācija. Rota gatavojas saņemt apbruņojumā jaunas ieroču sistēmas un jaunu tehniku, kā arī veic komandējošā personāla papildu apmācību.