1. mehanizētā kājnieku bataljona vēsture | Nacionālie bruņotie spēki

1. mehanizētā kājnieku bataljona vēsture

Pamatojoties uz 1992. gada 30.aprīļa  aizsardzības ministra pavēli Nr.74 “Par izmaiņām Aizsardzības spēku sastāvā”, 1992. gada 1. maijā Aizsardzības spēku sastāvā tiek iekļauts Izlūkdesanta bataljons ar 262 štata vienībām un izvietojumu bijušās Padomju Savienības Ziemeļu Rietumu grupas karaspēka daļā Rīgā, Sužos. Bataljona galvenais uzdevums bija obligātā militārā dienesta kareivju sagatavošana.

1993.gada jūlijā Ādažos kopā ar Igaunijas un Lietuvas karavīriem Izlūkdesanta bataljons piedalījās pirmajās starptautiskās mācībās. Bataljons tika iekļauts “Partnerattiecības mieram” programmā un tās ietvaros piedalījās daudzās militārās apmācībās un treniņos ASV, Dānijā, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Čehijā, Vācijā un Francijā.

Turpinoties "Partnerattiecības mieram" mācībām, nāca klāt arī jauni bataljona uzdevumi – dalība starptautiskās militārās miera nodrošināšanas (humanitārās) operācijās. Sākot ar 1996. gadu, bataljona karavīri sāk regulāri piedalījās miera uzturēšanas operācijās bijušajā Dienvidslāvijā.

Mainoties bataljona uzdevumiem un struktūrai, 1998. gadā tā nosaukums tika mainīts uz Izlūkdesanta/Latvijas miera uzturēšanas spēku bataljonu (IDB/LATBAT).

1998.gada 19. janvārī tiek apstiprināta un ieviesta bataljona štata tabula, ar kuru ir atļauts komplektēt 490 štata vienības, to veidojot kā A tipa kājnieka bataljons, kas sastāv no bataljona štāba, štāba rotas, medicīnas vada un kaujas atbalsta rotas.

Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljons tiek izveidots 2000.gada 17. oktobrī ar aizsardzības ministra pavēli Nr.284 “Par SzS 1.kājnieku bataljona (LATBAT) štata apstiprināšanu”. Bataljonu izveido uz IDB/LATBAT un Baltijas bataljona (BALTBAT) Latvijas kontingenta bāzes, pārņemot to vēsturi un tradīcijas.

Pamatojoties uz Nacionālo bruņoto spēku komandiera 2016. gada 9. februāra pavēli “Par Sauszemes spēku kājnieku  brigādes 1.mehanizētā kājnieku bataljona administratīvo spēju nodrošinājuma tabulu apstiprināšanu”, 1.kājnieku bataljons mainīja nosaukumu, kļūstot par 1.mehanizēto kājnieku bataljonu, un tādējādi sāk mehanizācijas projektu.

Lai attīstītu savietojamības spējas ar NATO dalībvalstu militārajām vienībām, 1.kājnieku bataljona karavīri piedalījās dažādās starptautiskajās militārajās mācībās Latvijā un ārvalstīs. Karavīri nodrošināja dalību starptautiskajās miera nodrošināšanas operācijās. Bataljonā pastāvīgi tiek organizētas bataljona personālsastāva un apakšvienību apmācības.

1.kājnieku bataljons ir piedalījies sekojošās starptautiskajās operācijās:
• Bosnija Hercegovina (IFOR, SFOR), 1995. - 2003.;
• Kosova (KFOR), 2003. – 2004.;
• Irāka (OIF), 2003. – 2007.;
• Afganistāna (ISAF) , 2004. – 2014.;
• Mali (European Union Training Mission Mali), 2014. – pašreiz;
• Centrālāfrikas Republikā (European Union Force Chad/CAR), 2014.

2015.gada 1.pusgadā 1.kājnieku rota pildīja uzdevumu Zviedrijas vadītajā Eiropas Savienības Kaujas grupā.

No 2016. gada līdz 2019.gadam 2. kājnieku rota pilda uzdevumus Lielbritānijas vadītajā alianses Sevišķi ātras gatavības vienības  (Very High Readiness Task Force) sastāvā.