Mācību vadības pavēlniecības vēsture | Nacionālie bruņotie spēki

Mācību vadības pavēlniecības vēsture

Ideja par Mācību vadības pavēlniecības izveidošanu radās 1994. gadā, kad Aizsardzības ministrijas konsultants no ASV Egons Goldšmits ieteica sākt veidot NBS vienotu apmācību sistēmu, izstrādājot kopīgus standartus un izveidojot NATO prasībām atbilstošu apmācību procesu. Tolaik Aizsardzības spēki un Zemessardze nebija apvienoti, apmācību process nebija vienots un ciklisks, bet gan sadrumstalots, bez savstarpējas saiknes, kopīgiem standartiem un prasībām. Atsevišķo spēku veidu mācību centri bija atdalīti no vienībām, kas neļāva izveidot vienotu un efektīvu komandķēdi. Lielākā daļa virsnieku un instruktoru nebija motivēti dienēt kā pedagogi, tādēļ pedagoģiskā personāla rotācija starp mācību vienībām nepastāvēja.

Pēc NBS izveidošanas vajadzība pēc vienotas apmācību sistēmas tikai pastiprinājās. Tas kļuva vēl aktuālāk jau 1997. un 1998. gadā, kad Latvija nopietni izvirzīja iestāšanos NATO kā prioritāti un Latviju apmeklēja dažādi NATO valstu pārstāvji, lai novērtētu NBS situāciju. Lai sekmīgi pievienotos NATO saimei, bija nepieciešams organizēt un attīstīt gan apmācību, gan nodrošinājuma jomas, izveidojot divus jaunus spēku veidus – MVP un Nodrošinājuma pavēlniecību (NP), kas nodrošinātu gan vienotas apmācību sistēmas, gan vienotas nodrošinājuma sistēmas attīstību.

Mācību vadības štāba (MVŠ)/MVP veidošana notika divos posmos – sākotnējā plānošana, konsultējoties ar dažādu NATO valstu pārstāvjiem, un MVŠ/MVP izveide. 2000. gada 3. novembrī izveidoja MVŠ, kurš izvietojās NAA telpās Rīgā, Ezermalas ielā 6/8. Par MVŠ priekšnieku 2000. gada 18. decembrī iecēla ZS pulkvedis Jāni Hartmani. MVŠ sastāvēja no Komandiera grupas, Kontroles un analīzes pārvaldes un Metodiskā departamenta. Tā uzdevumi bija NBS karavīru un instruktoru individuālās sagatavošanas un obligātā militārā dienesta vienību apmācība, kontrole un analīze, kā arī mācību standartu, programmu, reglamentu, rokasgrāmatu un metodisko materiālu izstrāde. 2001. gada 10. augustā MVŠ pakļautībā nodeva NBS Instruktoru skolu.

Lai labāk sagatavotu NBS karavīrus valsts aizsardzībai, uzturētu militāri profesionālo līmeni vienībās, kā arī standartizētu militārās apmācības atbilstoši NATO prasībām, 2002. gada 2. aprīlī MVŠ reorganizēja un izveidoja MVP ar MVP štābu, par kura uzdevumiem kļuva centralizētās militāro doktrīnu un apmācību sistēmas pilnveidošana NBS, attiecīgo militāro apmācību programmu ieviešana, analīze un izpildes kontrole atbilstoši NATO valstu apmācību principiem un standartiem. MVP štāba struktūru veidoja Komandiera grupa, Mācību vienību departaments, Doktrīnu un savietojamības departaments, Attīstības un integrācijas departaments un Mācību departaments. Par MVP štāba priekšnieku iecēla flotiles admirāli Andreju Mežmali, kuru vēlāk iecēla par pirmo MVP komandieri.

2002. gada 22. oktobrī MVP struktūrā iekļāva NBS Valodu skolu, bet tā paša gada 26. novembrī arī Siguldas Sakaru mācību centru, Dobeles Izlūku mācību centru, Ādažu Mācību centru, Nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas skolu un Inženieru skolu, kā arī Jūras spēku Mācību centru un Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonu. Gadu gaitā MVP pakļautībā ir bijušas dažādas vienības, tostarp arī SzS 1. un 2.kājnieku bataljons, kā arī Artilērijas divizions.

2004. gada 1. jūlijā tika izveidots jauns MVP štāba štatu saraksts, kas noteica, ka tā struktūrā atrodas Vadības grupa, Finanšu nodaļa, Mācību vienību pārvalde, Doktrīnu un savietojamības departaments, Attīstības un integrācijas pārvalde, kā arī Mācību pārvalde.

No 2005. gada 18. oktobra MVP štāba struktūrā ieviesa Personālsastāva pārvaldi, Administratīvo daļu un Sevišķās lietvedības biroju. Mācību pārvaldi pārdēvēja par Mācību departamentu. Attīstības un integrācijas pārvaldi reorganizēja par Projektu un attīstības pārvaldi un nodeva Doktrīnu un savietojamības departamenta pakļautībā.

Ar 2006. gada 1. janvāri MVP štābam piešķīra juridiskās personas statusu un vienlaikus MVP štābs kļuva par NAA tiesību un saistību pārņēmēju finanšu un grāmatvedības jautājumos. Tā paša gada 28. februārī MVP štatu sarakstu papildināja ar grāmatvedību.

2006. gada 21. jūlijā par MVP komandieri iecēla pulkvedi Valdi Tālbergu.

2008. gada 26. novembrī par MVP komandieri iecēla pulkvedi Igoru Rajevu.

Pamatojoties uz AM 2009. gada 30. novembra pavēli Nr. 187, MVP pakļautībā ir deviņas apakšvienības (Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skola, Kājnieku skola, Valodu skola, Sakaru skola, Nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas skola, Jūras spēku Mācību centrs, Atlases un rezerves personāla uzskaites centrs un Sporta klubs).

2009. gada 8. decembrī par MVP komandieri iecēla pulkvedi Andri Kalniņu, kurš saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 3. jūnija rīkojumu Nr. 313 kā MVP komandieris vienlaikus bija arī NAA rektors.

2011. gada 11. maijā MVP komandiera / NAA rektora pienākumus pārņēma pulkvežleitnants Egils Leščinskis.

Kopš 2015.gada 19.jūnija MVP komandiera/NAA rektora amatu pārņēma pulkvežleitnants Georgs Kerlins.

Kopš 2017.gada 8.septembra MVP komandiera/NAA rektora amatu pārņēma pulkvedis Valts Āboliņš.

No 2020.gada 28.jūlija MVP komandiera/NAA rektora amatu ieņem pulkvedis Oskars Kudlis.