Netiešās uguns atbalsta sistēmas attīstības projekts | Nacionālie bruņotie spēki

Netiešās uguns atbalsta sistēmas attīstības projekts

Lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās, no Austrijas kopumā iegādātas 47 kaujas tehnikas vienības. 

Pašgājējartilērijas sistēmas M109A5Oe A tipa haubice, kas ir agrāko A2 un A3 tipa haubiču modernizētā versija ar 39 kalibra M185 stobru, šobrīd ir arī Austrijas bruņoto spēku arsenālā. Tās šāviena attālums ir 22 kilometri ar standarta munīciju, savukārt ar uzlabotas darbības munīciju šāviena distances attālums ir 30 kilometri. Haubice spēj atklāt uguni minūtes laikā no uzdevuma saņemšanas, kā arī pēc uguns uzdevuma veikšanas 30 sekunžu laikā atstāt uguns pozīciju.

2018.gada 25.augustā, Ādažu poligonā pirmo reizi militāro mācību uzdevumu izpildē tika iesaistītas pašgājējhaubiču sistēmas, kuras iegādātas no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās.

Būtiski uzlabos artilērijas iespējas
«Haubiču iegāde ir daļa no Nacionālo bruņoto spēku artilērijas netiešās uguns atbalsta sistēmas attīstības. Šī konkrētā iepirkuma ietvaros paredzēts attīstīt netiešās uguns atbalsta sistēmas pirmo kārtu, iegādājoties lietotas, bet mūsu bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spējas profila minimālajām prasībām pilnībā atbilstošas 155 mm pašgājējartilērijas sistēmas. Šīs sistēmas radīs priekšnoteikumus sabalansētai un tālākai spējas attīstībai, uzsvaru liekot uz pārējo spējas elementu vienlaicīgu attīstību — novērošanas un mērķu atklāšanas sistēmu, uguns vadības, komandvadības sakaru un informācijas sistēmu un munīcijas iegādi un integrētā apgādes atbalsta izveidi,» norāda pulkvežleitnants Edmunds Svenčs, Kaujas atbalsta pārvaldes priekšnieks. Projekta ietvaros pavērsies arī krietni plašākas iespējas sadarbībai un partnerībai ar sistēmu piegādātājvalsts bruņotajiem spēkiem, starpvaldību sadarbības iespējas aizsardzības jomā, tostarp materiāli tehnisko līdzekļu iegādes un uzturēšanas jomā.

Saistībā ar šo iepirkumu Latvijas bruņotie spēki savas aizsardzības spējas papildinās arī ar 120 mm mīnmetēju sistēmām, kas nodrošinās netiešās uguns atbalstu īsās distancēs, kā arī ar minimālajām prasībām atbilstošām NATO kalibra 120 mm mīnmetēju sistēmām. Pulkvežleitnants E. Svenčs uzsver, ka šī projekta ietvaros Nacionālajos bruņotajos spēkos noteikti gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi atjaunosies artilērijas ekspertu personāls.

No Austrijas mājās vedīs labāko pieredzi
Austrijā, kur notiek Nacionālo bruņoto spēku haubiču apkalpošanas speciālistu praktiskā apmācība, karavīri trenējas Austrijas bruņoto spēku poligonā «Allensteig» kopā ar Austrijas 4. mehanizētās brigādes
4. izlūkošanas un artilērijas bataljona 2. baterijas karavīriem.

Viens no mūsu karavīriem, kurš apgūst haubiču sistēmu izmantošanas prasmes, ir leitnants Jānis Zvirgzds, Kaujas atbalsta bataljona Uguns atbalsta rotas 1. mīnmetēju vada komandieris. Viņš uzsver, ka Austrijā ieradies, lai kopā ar austriešu karavīriem un virsniekiem iegūtu labāko pieredzi un aizvestu to uz Latviju. Runājot par iegādātajām haubicēm, J. Zvirgzds par tām izsakās ļoti atzinīgi. «Šai artilērijas sistēmai ir ļoti liels šaušanas ātrums — aptuveni 12 šāvieni minūtē, bet, kā saka paši austrieši, nepieciešamības gadījumā tas varētu būt arī lielāks. Salīdzinājumā ar citām pašgājēj-artilērijas sistēmām konkrētā iekārta ir guvusi novērtējumu kā ļoti viegli operējama un uzticama.»

Pašgājējhaubiču sistēmas M109A50e darbību faktiski nevar ietekmēt ne laika ap-
stākļi, ne arī diennakts tumšais laiks, tā var darboties gan uzbrukumā, gan aizsardzībā, spēj strādāt netieši vai tieši pret jebkādu veidu mērķiem un sniegt atbalstu jebkurām manevra vienībām — kājniekiem, izlūkiem un citiem, stāsta leitnants J. Zvirgzds. Haubices aprīkojums ļauj arī izveidot dūmu aizsegu gan pašas iekārtas aizsardzībai, gan atbalstāmo vienību vajadzībām, kā arī nepie-
ciešamības gadījumā izgaismot kaujas lauku jebkādos apstākļos.

Komentējot apmācību gaitu, 1. mīnmetēju vada komandieris J. Zvirgzds atzinīgi novērtē austriešu ieguldījumu mācību procesā — Austrijas armijas speciālisti ir ļoti draudzīgi un pretimnākoši, vienmēr gatavi palīdzēt ar padomu. «Izrādās, mūsu mentalitātes ir samērā līdzīgas — dienests vienmēr ir pirmajā vietā, strādājam ar pilnu atdevi.»

Šāvienam gatava minūtes laikā
Jaunās kaujas tehnikas vienību iegāde ir nozīmīgs Nacionālo bruņoto spēku artilērijas papildinājums, kas ļaus uzlabot aizsardzības spējas, ne tikai pilnveidojot Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spējas, bet arī uzlabojot Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās. No Austrijas tiek iepirktas 47 kaujas tehnikas vienības. To izmaksas ir dažādas — no 60 000 līdz 140 000 eiro, ņemot vērā konkrētās tehnikas vienības specifikāciju (haubice, uguns vadības punkts vai apmācību platforma). Iekārtas Austrijas armija savulaik iepirkusi no Lielbritānijas, bet no 2003. līdz 2007. gadam tās modernizētas un pēc tam — iekonservētas.

Haubices vidējā kaujas masa ir 28,8 tonnas, un tā bez degvielas papildu uzpildes var nobraukt 350 km, sasniedzot ātrumu gandrīz 60 km/h. Haubici uz priekšu dzen «General Motors»8V71T motors, un iekārtai, kas aprīkota ar kāpurķēdēm, raksturīga visai augsta caurgājība. Haubices apkalpē ir pieci karavīri. Saņemot pavēli atklāt uguni, haubices apkalpe var uzsākt šaušanu minūtes laikā, bet atstāt uguns pozīcijas — jau 30 sekundes pēc uguns pārtraukšanas. Haubice var šaut ar 155 mm šķembu, dūmu un apgaismes lādiņiem, šaušanas attālums sasniedz gandrīz 30 km, bet kaujas deva vienā kaujas mašīnā ir 42 lādiņi. Šāda tipa haubices pašlaik ir arī Austrijas bruņoto spēku rīcībā.

Modernizācijas gaitā haubicēm ir uzstādīta mūsdienīga pusautomātiskās lādēšanas iekārta, inerciālā navigācijas sistēma un artilērijas uguns vadības sistēma. Uguns vadības centrs ir modificēta haubice, kurai ir saglabāts standarta korpuss, bet demontēts lielgabals, tādējādi palielinot iekšējo telpu. Uguns vadības centrs aprīkots ar taktisko artilērijas skaitļotāju, radiostacijām un papildu ģeneratoru. Lai spētu patstāvīgi aizsargāties no iespējamā uzbrukuma, uguns vadības centra rīcībā ir 80 mm dūmu granātu sistēma un 12,7 mm ložmetējs. Savukārt vēl viena iepērkamā haubices modifikācija — autovadītāju apmācību platforma — ir paredzēta praktiskās braukšanas prasmju apguvei.

Saistītie dokumenti