Sophia | Nacionālie bruņotie spēki

Sophia

SophiaES Jūras spēku Vidusjūrā “EUNAVFOR Med” militārā operācija “Sophia”

2015.gada 18.maijā Eiropas Savienības Padome izveidoja ES Jūras spēku Vidusjūrā "EUNAVFOR Med" militāro operāciju “Sophia”, lai sagrautu cilvēku kontrabandas un tirdzniecības tīklu peļņas gūšanas modeli Vidusjūras reģionā.  Šis lēmums, kas ir viens no ES visaptverošo atbildes pasākumu elementiem, reaģējot uz migrācijas problēmām, deva iespēju oficiāli sākt jūras operācijas operatīvo plānošanu.

Šī ES Kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP) operācija ir daļa no visaptverošu pasākumu kopuma, kuru mērķis ir reaģēt uz neatliekamo vajadzību glābt cilvēku dzīvības, risināt ārkārtas situācijas, bet arī novērst nelikumīgās migrācijas pamatcēloņus, kā tika aicināts Eiropadomes sanāksmē 2015.gada 23.aprīlī.

Operācijas darbība tika sākta 2015.gada 22.jūnijā. Latvija, nosūtot bruņoto spēku virsnieku dienestam operācijas štābā, kā viena no pirmajām ES dalībvalstīm iesaistījās šajā ES operācijā.

"EUNAVFOR Med" operācijas štābs atrodas Romā, Itālijā.

"EUNAVFOR Med" militārā operācija “Sophia” tiek īstenota secīgos posmos un saskaņā ar starptautisko tiesību prasībām.

Vispirms tika veikta operācijas plānošana un tās sākotnējais posms, proti, cilvēku tirdzniecības un kontrabandas tīklu Vidusjūras apgabala centrālās daļas dienvidos novērošana un izvērtēšana.

Pilnas operacionālās spējas – izveidots operācijas štābs, uz operācijas rajonu nosūtītas jūras un gaisa vienības, tostarp ar nepieciešamo nodrošinājumu - tika sasniegtas 2015.gada 27.jūlijā.

Operācijas otrajā un trešajā posmā strādās ar to, lai, balstoties uz starptautiskajiem tiesību aktiem un sadarbojoties ar Lībijas iestādēm, pārmeklētu, konfiscētu un sagrautu kontrabandistu līdzekļus.

ES dalībvalstis 2015.gada 14.septembrī apstiprināja militāras operācijas nākamā posma sākšanu pret cilvēku kontrabandistiem Vidusjūrā, nepieciešamības gadījumā iznīcinot kuģus, ko izmanto noziedzīgās organizācijas, kas darbojas Lībijā. Operācijas otrais posms sākās 2015.gada 7.oktobrī, un tā  joprojām attieksies uz starptautiskajiem ūdeņiem.