"Detonators" 2016 | Nacionālie bruņotie spēki

"Detonators" 2016

«Kad rudens nāk izkrāsot Latviju» un ļaudis lielos pulkos plūst baudīt šo skatu uz Siguldu vai Tērveti, Cekules pievārtē tikpat regulāri ik gadu pulcējas sapieri ne tikai no Baltijas valstīm. No šīs profesijas viedokļa unikālajā vietā Eiropā katru gadu notiek nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas mācības «Detonators», kas arī šogad pulcēja dalībniekus no 14 valstīm.

Izmanto vairāk speciālās tehnikas
Mācībās «Detonators 2016» šogad piedalījās 171 dalībnieks: no ārvalstīm 123 dalībnieki un 48 Latvijas karavīri. Novērotāju statusā piedalījās piecas valstis — Kanāda, Polija, Slovēnija, Ungārija un Ukraina, katra uz mācībām atsūtot divus savus pārstāvjus, pastāstīja Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas ne-i­tralizēšanas (NMN) rotas komandieris kapteinis Gatis Muižnieks. Savukārt kā mācību pamatdalībnieki nesprāgušās munīcijas meklēšanā piedalījās 31 karavīrs no Vācijas, 27 — no Dānijas un 23 — no Zviedrijas. Ar salīdzinoši mazākām vienībām mācībās piedalījās Norvēģija (9 karavīri), Lietuva (8), Beļģija (7), Igaunija (6) un Luksemburga (2). Latviju mācībās pārstāvēja NMN rotas un NMN skolas karavīri, atbalstu sniedza arī Militārā policija, kas eskortēja sprādzienbīstamos priekšmetus uz Ādažu poligonu to tālākai neitralizēšanai. Mācībās piedalījās arī mediķi no Sauszemes spēku kājnieku brigādes, lielu atbalstu sniedza 2. reģionālais nodrošinājuma centrs.

Detonators 2016Līdzīgi iepriekšējo gadu praksei arī šogad Cekulē notika sākotnējā teritorijas vizuālā pārmeklēšana, īpašu uzmanību pievēršot vietām, kur ik gadus tiek savākta vislielākā nesprāgušo lādiņu raža. Pēc tam šīs vietas tiek pārmeklētas jau detalizētāk, izmantojot metāldetektorus. Mācībās daudz palīdzējusi Zviedrijas pārstāvju atvestā militārā inženiertehnika — ekskavators un frontālais iekrāvējs, kā arī īpaši aprīkota kravas mašīna. Ar savu tehniku zviedri ierodas jau otro gadu, turklāt tās apjoms pieaug — pērn Zviedrijas atmīnētāji ieradušies tikai ar vienu ekskavatoru, stāsta kapteinis G. Muižnieks.

Atrastās munīcijas apjoms samazinās
Mācību laikā tiek pārmeklēta tā teritorija, kur iepriekš novērots visblīvākais piesārņojums — tā saukto krāteru apkārtne, kur Otrā pasaules kara laikā tika uzspridzinātas munīcijas noliktavas un sprādziena rezultātā dažādas sprāgstvielas tika izkaisītas vismaz kilometra rādiusā. Kā jau esam rakstījuši, Cekules apkaimē ar munīciju piesārņotā teritorija aizņem apmēram 240 ha, un tai ir sena vēsture. Jau kopš Krievijas cara laikiem līdz pat pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidum šeit bijušas dažādu armiju munīcijas noliktavas, turklāt notikuši arī dažādi negadījumi. Piemēram, gadsimta sākumā noticis apjomīgs ugunsgrēks un ar to saistīts sprādziens. Savukārt Otrajā pasaules karā Vācijas armijas izmantotās noliktavas spridzinājuši sarkanie partizāni. Apkārtnē nokļuvusī munīcija nav neitralizēta, bet vienkārši aprakta aptuveni zem metru bieza zemes slāņa. Tāpēc arī apkārtnes mežos dažādi sprādzienbīstami atradumi nav retums.

Šogad mācību laikā darbība koncentrējusies Cekuli sadalošā ceļa labajā pusē. Pavisam atrasts 751 sprādzienbīstams priekšmets. Gadu no gada atrastās nesprāgušās munīcijas apjoms palēnām samazinās, bet šogad tas ir pat būtiski mazāks, jo 2015. gada mācībās sapieri atrada 2464 lādiņus.

Cekules mežos bieži vien izdodas atrast dažādus interesantus un pat unikālus munīcijas paraugus, bet šogad šādu atradumu neesot. Tas gan nenozīmē, ka ārvalstu viesiem mācībās būtu vajadzējis garlaikoties — Cekule piedāvā unikālu iespēju meklēt nesprāgušo munīciju dabiskā vidē un apstākļos. «Cik esmu runājis ar ārzemniekiem, visi ir gandarīti par iespēju veikt Cekules apkārtnes pārmeklēšanu, jo te viss notiek nevis treniņu vietā, bet gan reālā situācijā,» atzīst kapteinis G. Muižnieks.

Cekules meži — unikāla mācību vide sapieriem
Gadu gaitā ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Cekules pašvaldību, kas iespēju robežās atbalsta mācību norisi. «Mums jāsaka liels paldies pašvaldībai, ka viņi ļauj izmantot šo teritoriju, jo šī ir neatsverama un vienreizēja pieredze ārvalstu dalībniekiem. Viņiem šādu iespēju nav, proti, veikt nesprāgušas munīcijas meklēšanu, identificēšanu un sagatavošanu neitralizēšanai dabiskos, vēsturiski izveidojušos apstākļos. Tādā ziņā Cekules teritorija ir seviški piemērota, jo ir arī ļoti liela atrodamās munīcijas dažādība — dažādi lādiņi dažādā dziļumā, turklāt neviens īsti nezina, kas tur apakšā būs atrodams. Varam tikai aptuveni nojaust, kādi lādiņi kurā vietā varētu būt, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi,» teic Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotas komandieris. Viņš arī uzsver, ka mācības «Detonators» ir lieliska iespēja paplašināt un uzlabot sadarbību ar ārvalstu partneriem un nest Latvijas vārdu pasaulē.

Lai gan atrastās munīcijas daudzums Cekules apkārtnē ir samazinājies, tas vēl nav iemesls, lai līksmotu un gaidītu drīzu Cekules teritorijas pilnīgu attīrīšanu. Apkārtnes meži joprojām ir salīdzinoši bīstami un var slēpt ne vienu vien nāvējošu atradumu. Sēņotājiem, ogotājiem un visiem citiem meža apmeklētājiem tieši tāpēc, atrodot iespējamu sprādzienbīstamu priekšmetu, nekādā gadījumā nevajag to aiztikt, bet gan paziņot par tā atrašanās vietu policijai — 110.