"Saber Strike" 2012 | Nacionālie bruņotie spēki

"Saber Strike" 2012

Apvienotās sauszemes un gaisa spēku mācības „Saber Strike” ir viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem un Latvijas informācijas telpā plašāk atspoguļotajiem Baltijas valstu un ASV sadarbības piemēriem, sniedzot iespēju ikvienam izjust sabiedroto klātbūtni arī Baltijas reģionā un saprast, ka dalība NATO jau nenozīmē tikai dalību starptautiskajās operācijās. Tas ir pastāvīgs un spraigs apmācību process, kas prasa augstu profesionalitāti, kopīgu apmācību pieredzi, spēju sastrādāties daudznacionālā vidē un arī kopīgu izpratni par dažādām NATO štāba procedūrām.

ASV spēku pavēlniecības Eiropā pārstāvis pulkvedis Bils Viljamss (Bill Williams) ir gandarīts par iespēju Baltijas reģionā daudznacionālā vidē gatavot koalīcijas spēku un partnervalstu karavīrus dalībai starptautiskajās operācijās un 21.gadsimta drošības izaicinājumiem.

Kāpēc militārās mācības „Saber Strike” notiek Baltijas reģionā, un kā laika gaitā tās ir attīstījušās?

Mācības „Saber Strike” tiek organizētas, lai nodrošinātu kopīgas ASV bruņoto spēku un mūsu partnervalstu mācības Baltijas reģionā. Arī citos Eiropas reģionos īstenojam šādu sadarbību mācību organizēšanā. Tā ir iespēja mūsu bruņotajiem spēkiem, sadarbojoties ar Latvijas, Igaunijas un Lietuvas bruņotajiem spēkiem, sagatavoties svarīgu uzdevumu izpildei un sasniegt šo mācību svarīgāko mērķi – pilnveidot spēju kopīgi piedalīties starptautiskajās operācijās visā pasaulē.

Kāda ir Latvijas bruņoto spēku loma šo mācību attīstībā?

Latvijas bruņotajiem spēkiem šajās mācībās ir ļoti nozīmīga loma. Tieši jūsu bruņotie spēki uzņem lauka taktisko vingrinājumu Ādažu poligonā, kā arī nodrošina mācību dalībniekus un to atbalsta personālu. Latvijas bruņotie spēki, tāpat arī kā Igaunijas un Lietuvas, ir snieguši nozīmīgu ieguldījumu Afganistānā, Kosovā un citās starptautiskajās operācijās. Šī ir lieliska iespēja trenēties kopā jau pirms starptautiskās operācijas.

Mūsdienās militārās operācijas vairāk vai mazāk visas ir daudznacionālas, tāpēc ir svarīgi iemācīties kopīgi strādāt jau pirms starptautiskās operācijas, un mācības „Saber Strike” ir lieliska iespēja kā to paveikt.

Mācību uzņemošā valsts šogad ir Igaunija. Kāpēc mācību lauka taktiskais vingrinājums šogad notiek Latvijā?

Ādažu poligons ir ļoti pateicīgs apmācībai, kas ļauj apmācīt mūsu sauszemes spēku karavīrus no vada līdz pat rotas līmenim. Vienlaikus poligonā ir iespēja vadīt kaujas šaušanu ar tuvā gaisa atbalstu. Šogad mācībās iesaistītas Mičiganas Gaisa gvardes militārās lidmašīnas A-10.

Kā Jūs redzat mācību „Saber Strike” turpmāko attīstību, un Latvijas klātbūtni tajās?

Mācības „Saber Strike” plānojam reģionāli attīstīt ilgtermiņā, rotējošas starp visām Baltijas valstīm. Šogad mācības fiziski norisinās divās Baltijas valstīs. Tas nav vienkārši paveicams, un šis ir apliecinājums, cik tuvas partnerattiecības ir starp jūsu valstīm. Arī turpmāk mēs Latviju redzam kā uzticamu partneri mācībās „Saber Strike”.

Kā Jūs vērtējat līdzšinējo Latvijas iesaisti mācību organizēšanā un norisē?

Mēs esam gandarīti, ka šogad mācībās piedalās Latvija, Igaunija, Lietuva, Kanāda, Somija, Francija un Lielbritānija. Daudznacionālā sadarbība un ieguldījums, lai mācības notiktu, ir iespaidīgs. Ar laiku ceram palielināt arī mācību dalībvalstu skaitu. Mācības „Saber Strike” ir lielisks reģionālās sadarbības piemērs ne tikai teorijā, bet arī praksē.

2012.gada 22.jūnijā, Ādažu bāzē notika apvienoto sauszemes un gaisa spēku militāro mācību „Saber Strike 2012” noslēguma ceremonija.

Mācību lauka taktiskais vingrinājums noslēdzās 21.jūnijā.

23.jūnijā aptuveni 15 ASV Jūras kājnieki apmeklēs Mores kauju piemiņas parku, Siguldas novadā. 2.pasaules kara laikā - 1944. gada septembra beigās Morē norisinājās vienas no sīvākajām kaujām Latvijas teritorijā starp Vācijas un Padomju armiju.

Savukārt 23.jūnija vakarā ASV karavīriem būs iespēja apmeklēt Līgo svētku pasākumus Rīgā un Ādažos.

Mācību mērķis bija Baltijas valstīm sadarbībā ar sabiedrotajiem sagatavot un pilnveidot bruņoto spēku vienību gatavību dalībai starptautiskajās operācijās, tai skaitā, Afganistānā, tādējādi sekmējot sabiedroto spēku savietojamību un pilnveidojot gaisa un sauszemes operāciju spēju savstarpējo integrāciju.

Īpaša vērība militārajās mācībās tika veltīta arī aizsardzības nozares un civilo valsts un pašvaldību institūciju sadarbības pilnveidošanai uzņemošās valsts atbalsta operāciju laikā, realizējot atbilstošu sabiedroto militāro un atbalsta vienību uzņemšanu un izvietošanu Latvijā.