Aizsardzības nozares vadība apmeklē starptautiskās pretgaisa aizsardzības mācības „Baltic Zenith 2019”

24.06.2019
Militārās mācības
Latvijā
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Piektdien, 28.jūnijā Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Imants Ziediņš un citi aicinātie viesi apmeklēs starptautiskās pretgaisa aizsardzības mācības „Baltic Zenith 2019”.

Starptautiskās pretgaisa aizsardzības mācības „Baltic Zenith 2019” norisinās no 25. līdz 28.jūnijam, Jūrmalciema poligonā, Nīcas novada Nīcas pagasta Jūrmalciemā un to laikā Latvijas un Lietuvas karavīri pilnveido iemaņas kaujas šaušanā pa gaisa mērķiem.

Mācībās piedalās aptuveni 70 karavīru no Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības diviziona, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 17. kaujas atbalsta bataljona un Lietuvas bruņotajiem spēkiem. 

Mācību “Baltic Zenith 2019” mērķis ir profesionāli sagatavot pretgaisa aizsardzības speciālistus, tostarp zenītraķešu RBS-70 operatorus, veicot praktiskos kaujas šaušanas vingrinājumus pa gaisa mērķiem.

Mācībās iesaistīts Jūras spēku kuģis, kas nodrošina drošību Baltijas jūrā, mācību norises vietas teritoriālajos ūdeņos. 

Nacionālo bruņoto spēku attīstības plāns 2012. – 2024.gadam kā vienu no prioritātēm paredz pretgaisa aizsardzības spēju attīstīšanu. Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizions un Zemessardzes 1. brigādes 17. kaujas atbalsta bataljona ir bruņoto spēku vienības, kuras specializētas pretgaisa aizsardzības uzdevumu veikšanā.

Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizions kaujas šaušanas mācības ar pretgaisa aizsardzības sistēmām Jūrmalciema poligonā organizē pirmo reizi.

2017.gada 26. septembrī Ministru kabinets apstiprināja jauna pretgaisa aizsardzības poligona izveidi Jūrmalciemā, Nīcas pagastā.

Līdz šim Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācības norisinājušās tikai Šķēdes militārās aviācijas poligonā, tādēļ, lai nodrošinātu atbilstošu vietu drošai pretgaisa aizsardzības šaušanai, Aizsardzības ministrija rosina veidot alternatīvu militārās aviācijas poligonu Jūrmalciemā.

Jūrmalciems atzīts par piemērotāko alternatīvu Šķēdes militārajam poligonam, jo tajā ir iespējams izveidot pretgaisa aizsardzības mācību šaušanai nepieciešamos sauszemes, jūras un gaisa telpas parametrus, Jūrmalciema sauszemes teritorija ir piemērota pretgaisa aizsardzības mācību drošas šaušanas pozīcijai, kā arī tā ir neapdzīvota vai maz apdzīvota teritorija, kas atbilst pretgaisa šaušanas drošības risku novērtējumam. Mācību laikā tiks ievēroti visi nepieciešamie drošības pasākumi, lai neradītu kaitējumu iedzīvotājiem un apkārtējai videi. 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv