Latvijā militārajās mācībās “Sudraba bulta 2019” trenēs bruņoto spēku sadarbību | Nacionālie bruņotie spēki

Latvijā militārajās mācībās “Sudraba bulta 2019” trenēs bruņoto spēku sadarbību

19.09.2019
Latvijā
Militārās mācības
NATO
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 23.septembra līdz 6.oktobrim Latvijā norisināsies starptautiskās militārās mācības “Sudraba bulta 2019”, kuru laikā trenēs bruņoto spēku sadarbību un savietojamību.

Militārajās mācībās “Sudraba bulta 2019”piedalīsies aptuveni 3000 karavīru no 12 valstīm – Latvijas, Albānijas, Čehijas, Igaunijas, Itālijas, Kanādas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas.

“Sudraba bulta 2019” norisināsies diennakts gaišajā un tumšajā laikā Ādažu poligonā un Stopiņu, Salaspils, Ikšķiles, Ogres, Mālpils, Siguldas, Ādažu, Inčukalna un Garkalnes novados.

Mācību mērķis ir pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku sadarbību ar sabiedrotajiem, kā arī trenēt vienību spējas plānot un īstenot aizsardzības operācijas, tostarp veicināt Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas apakšvienību savstarpējo sadarbību. Mācības arī piedalīsies Zemessardzes 1.Rīgas brigāde un 2.Vidzemes brigāde.

Militāro mācību “Sudraba bulta 2019” laikā notiks Baltijas bataljona sertifikācija dalībai NATO Reaģēšanas spēkos. Tāpat mācību laikā tiks sertificēta NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa NATO uzdevumu izpildei. 

Militārās mācības “Sudraba bulta 2019” norisinās militāro mācību cikla “Namejs 2019” ietvaros. 

NATO Reaģēšanas spēki  ir NATO dalībvalstu kopīgi militārie spēki, kuru sauszemes, jūras, gaisa un speciālo operāciju komponenti  tiek kopīgi apmācīti un atrodas augstā kaujas gatavībā, lai varētu tikt nekavējoši iesaistīti operācijās tālu no savas pastāvīgās uzturēšanās vietas.

NATO samitā Prāgā 2002.gada 22.novembrī dalībvalstis pieņēma lēmumu izveidot NATO Reaģēšanas spēkus. To izveidošanu sekmēja NATO notiekošie transformācijas procesi, tādejādi apliecinot Alianses pielāgošanos jaunajai drošības situācijai pasaulē un iesaistoties operācijās ārpus dalībvalstu robežām. 2006.gadā samitā Rīgā tika paziņots par NATO Reaģēšanas spēku pilnu operacionālo gatavību. 

Latvija dalību NATO Reaģēšanas spēkos sāka 2006.gadā, kad Nacionālajos bruņotajos spēkos tika sagatavots un piecu dienu gatavībā dalībai operācijās atradās Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vads.

2012.gada 8.jūnijā Baltijas valstu aizsardzības ministru komitejā tika pieņemts lēmums veidot Baltijas valstu bataljona līmeņa vienību dalībai NATO Reaģēšanas spēkos (NATO Responce Force) reizi četros gados. Saprašanās memorands par bataljona līmeņa vienības izveidi tika parakstīts Baltijas valstu aizsardzības ministru komitejā 2014.gada 18.martā.   2020.gadā Baltijas bataljons Latvijas vadībā uzsāks dežūru  NATO Reaģēšanas spēkos.

Iedzīvotāju ievērībai!

No 23. septembra līdz 6.oktobrim pa ceļiem A2, A6, P3, P4 un P80 notiks Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto tehnikas, tai skaitā bruņutehnikas, pārvietošanās un tās laikā iespējami īslaicīgi satiksmes ierobežojumi. 

Nacionālajos bruņotajos spēkos augustā, septembrī un oktobrī intensīvi turpināsies militāro mācību cikls. Mācību un vingrinājumu laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri.

Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem.

Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. Latvijas un sabiedroto karavīru un tehnikas pārvietošanās pa laukiem, mežiem un ceļiem ir saskaņota un notiek mācību ietvaros.

Mācībās ārpus militārajiem poligoniem tiek izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi. Tie rada troksni, bet neapdraud veselību un dzīvību. Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot.  Nacionālie bruņotie spēki lūdz iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām, īslaicīgi radītajiem trokšņiem, militārās aviācijas gaisa kuģu pārlidojumiem un iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem.

Bruņotie spēki uzsver, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

Iespēju robežās operatīvā informācija par to ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija un Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sociālo tīklu profilos @SzSMKBde.

Sudraba bulta 2019

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv