EUTM MALI

Eutm Mali
ES Apmācības misija Mali (EUTM Mali)

Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padome 2013.gada 18.februārī uzsāka ES Apmācības misiju Mali (EUTM Mali), kuras mērķis ir atbalstīt Mali bruņoto spēku apmācību un reorganizāciju.

Apmācības misija ir paredzēta, lai palīdzētu uzlabot Mali bruņoto spēku militārās spējas un tādējādi dotu tiem iespēju civilo iestāžu pakļautībā atjaunot valsts teritoriālo integritāti.

Apmācības misijas personāls sniegs konsultācijas un militāru apmācību Mali bruņotajiem spēkiem, aptverot tādus jautājumus kā vadība un kontrole, loģistika un cilvēkresursi, kā arī starptautiskās humanitārās tiesības, civiliedzīvotāju aizsardzība un cilvēktiesības.

Misija neiesaistīsies kaujas operācijās.

Operācijas dalītās izmaksas tiek lēstas 12,3 miljonu eiro (8,64 miljoni latu) apmērā sākotnējam 15 mēnešu pilnvaru termiņam, un katra dalībvalsts, kas iesaistīsies misijā, finansēs savu karavīru dalību tajā. Mali misijā piekritušas piedalīties aptuveni 16 ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija.

Aptuveni puse no kopumā misijā iesaistītajiem 500 karavīriem veiks Mali armijas apmācīšanu, pārējie gādās par drošību un misijas administrēšanu, kā arī medicīnisko palīdzību. Misijas štābs atradīsies Bamako, savukārt mācības plānotas Kulikoro, kur savus dienesta pienākumus veiks arī Latvijas karavīri ar franču valodas zināšanām, kas kalpos kā galvenais saziņas līdzeklis ar Mali bruņotajiem spēkiem un iedzīvotājiem, kuri pārstāv dažādas vietējās tautības

Saeima 2013.gada 7.martā apstiprināja lēmumu "Par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalību Eiropas Savienības (ES) militārajā misijā, lai palīdzētu Mali bruņoto spēku apmācībā".

Latvijas kontingenta karavīri dienestu Apmācības misijā Mali sāka 2013.gada 14.aprīlī.