Gaisa spēku ārkārtas situāciju mācības 2018 | Nacionālie bruņotie spēki

Gaisa spēku ārkārtas situāciju mācības 2018

2018.gada 25.aprīlī Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Ķeguma novada Rembates pagastā notika pilna apjoma ārkārtas situāciju mācības, kurās Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēki sadarbībā ar valsts operatīvajiem dienestiem pārbaudīja spēju praktiski īstenot Ārkārtas situāciju pasākumu plānu.

“Šodien Aviācijas bāzē notiek pilna apjoma ārkārtas situācija. Tiek izspēlēts scenārijs, kur ir avarējis gaisa kuģis un ir liels skaits cietušo – vairāk nekā 80,” stāsta majors Dainis Laicāns, Gaisa spēku plānošanas virsnieks. “Pirmie notikuma vietā ieradās Lielvārdes Gaisa spēku ugunsdzēsēji, kas nodzēsa ugunsgrēku un sāka cietušo evakuēšanu un šķirošanu. Pēc tam ieradās mūsu mediķi un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi, kas turpināja cietušo šķirošanu, sniedza pirmo palīdzību. Daļa cietušo tika transportēti uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru "Gaiļezers".”

Šī sadarbība ir nozīmīga ne tikai Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, bet arī valsts operatīvajiem dienestiem.

“Šajās mācībās lielākais izaicinājums ir cietušo evakuēšana un glābšana, jo cietušo skaits ir ievērojams,” uzsver majors Gundars Šaripo, VUGD Ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas nodaļas vecākais inspektors.

“Mācības noteikti ir nozīmīgas arī Neatliekamās  medicīniskās palīdzības dienestam, jo šādi mēs trenējam sadarbību ar bruņotajiem spēkiem, kas nav mūsu ikdiena,” uzsver Liene Cipule, NMPD direktore. “Izaicinājums ir arī apvienot tik liela mēroga mācības ar ikdienas darbiem, izsaukumiem – mācībās bija iesaistītas vairākas brigādes no Lielvārdes, Ogres un Rīgas. Mēs mācībās pārbaudījām, kā tiek veikta arī hospitalizācija uz slimnīcām, jo, piemēram, ja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca vairs nevar uzņemt kādas noteiktas personu grupas tik liela cietušo skaita dēļ, cietušie jānogādā Paula Stradiņa klīniskajā slimnīcā vai citās reģionālajās slimnīcās.”

Ārkārtas situāciju mācībās piedalījās Nacionālo bruņotos spēku Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecības 2.reģionālais nodrošinājuma centrs, Zemessardze, Militārā policija, Nacionālā aizsardzības akadēmija, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvalde un citas valsts un pašvaldību institūcijas.

Ārkārtas situāciju mācību uzdevumi ir pārbaudīt Aviācijas bāzē izvietoto bruņoto spēku vienību un valsts operatīvo dienestu apziņošanas un rīcības efektivitāti ārkārtas situāciju radīto seku likvidācijas darbu laikā, pārbaudot arī iesaistīto dienestu komunikācijas un sadarbības efektivitāti.

Mācībās atbalstu sniedza arī Nacionālo bruņoto spēku helikopters “Mi-17”, lai pilnveidotu spēja transportēt lielu skaitu cietušo uz  Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru "Gaiļezers".