Ar svinīgiem pasākumiem atzīmē Štāba bataljona simtgadi

04.09.2019
Dienesta gaita
Latvijā
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Sestdien, 7.septembrī, plkst. 13 Brīvības pieminekļa laukumā, Rīgā notiks svinīgais pasākums par godu Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona simtgadei.

Svinīgo pasākumu apmeklēs Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Kanādas vēstnieks Latvijā Kevins Rekss (Kevin Rex).

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzsver: “Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons simts gadu laikā ir kļuvis par vienību, kas ne tikai augsti profesionālā līmenī nodrošina bruņoto spēku sakaru un informācijas sistēmu darbību, bet pilda vienlīdz svarīgo ceremoniālo uzdevumu, reprezentējot valsti un izceļot tās simbolus.

Raugoties uz Štāba bataljona karavīriem, varam būt lepni par savu valsti un bruņotajiem spēkiem. Viņu nevainojamā stāja pirms simts gadiem un tagad parāda bruņoto spēku gatavību sargāt valsti.” 

Ģenerālleitnants L.Kalniņš sveic Štāba bataljonu sakot: “Nav nevienas vienības Nacionālajos bruņotajos spēkos, kura fiziski tuvu ikdienā atrastos valsts nacionālajam simbolam – Brīvības piemineklim, bet tai pašā laikā simbolizējot bruņoto spēku gatavību aizsargāt Latviju. Paldies par dienestu un sumināti jubilejā!”

Pasākuma laikā notiks svinīgā Godasardzes maiņa, kuras laikā nomainīs līdzšinējos Godasardzes ceremoniju ieročus –  ASV ražotās triecienšautenes “M16” ar šautenēm “Lee Enfield”, ko Latvijas armijas simtgadē dāvinājusi Kanāda. Štāba bataljons ar šautenēm “Lee Enfield” pildīja godasardzi pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils līdz 1940.gadam.

“Šautene “Lee Enfield” bija Latvijas armijas bruņojumā pirms Otrā pasaules kara un Kanāda ar prieku tās dāvina  Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ceremoniju nodrošināšanai. Šis dāvinājums ir vēl viens apliecinājums Latvijas un Kanādas aizvien ciešākām attiecībām un sadarbībai,” uzsver Kanādas aizsardzības atašejs pulkvedis Maiks Mainors (Mike Minor).

Pasākuma laikā klātesošajiem būs iespēja vērot parādes maršu un Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona Godasardzes rotas un Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra defilē priekšnesumus.  Tāpat pasākuma apmeklētāji varēs iepazīties ar Štāba bataljona vēsturi, specifiku, uzdevumiem, aplūkot ekipējumu un ieročus, kā  arī iejusties Godasardzes rotas karavīra lomā un pamēģināt uzsoļot godasardzes postenī.

Savukārt piektdien, 6.septembrī, plkst. 9.30 Rīgas Brāļu kapos svinīgā ceremonijā notiks simtgades ozola stādīšana par godu Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona simtajai gadskārtai. 

Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons ir vienīgā vienība, kas  1992.gadā tika atjaunota ar tās vēsturisko nosaukumu. Vienība tika izveidota 1919.gadā kā Komandantūras rota. Gadu gaitā struktūra un uzdevumi ir daudzkārt mainījušies, bet viens no miera laika pamatuzdevumiem – goda sardzes nodrošināšana pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils ir saglabājies.

Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons ir daudzfunkcionāla vienība, ar plaša spektra uzdevumiem, kas ietver Nacionālo bruņoto spēku sakaru un informācijas sistēmu darbības uzturēšanu, bruņoto spēku un Valsts protokola ceremoniju nodrošināšanu – augstu ārvalstu viesu sagaidīšanu un vēstnieku akreditācijas.
Štāba bataljona komandieris ir komandkapteinis Seldzis Grasmanis.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv