Valsts aizsardzības dienests | Nacionālie bruņotie spēki

Valsts aizsardzības dienests

Valsts aizsardzības dienests

Valsts aizsardzības dienests

Aizsardzības ministrija ir sākusi darbu Valsts aizsardzības dienesta pakāpeniskai ieviešanai Latvijā.

Tā ieviešana vēl jāsaskaņo Ministru kabinetā un Saeimā, pieņemot nepieciešamos normatīvos aktus. 

Lūdzam ņemt vērā, ka zemāk norādītā informācija ir tikai plānotā, kas, pieņemot normatīvos aktus, vēl var mainīties!

Vispārēja informācija

Valsts aizsardzības dienesta ieviešanai vispirms ir paredzēts piecu gadu laikā izveidot sistēmu, kurā visi 18 līdz 27 gadus veci Latvijas pilsoņi vīrieši, bet sievietes šajā pašā vecuma grupā – brīvprātīgi, varēs izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem: 

- Valsts aizsardzības dienestu
- dienestu Zemessardzē, slēdzot līgumu uz pieciem gadiem par 20 apmācības dienām gadā, kur mācības norisinās pārsvarā brīvdienās,
- studējošo speciālo militāro apmācību augstskolā vai koledžā. Militārās apmācības apguve tiek organizēta no studijām brīvajā laikā Zemessardzē. Students apgūst militāro pamatapmācību, kam seko jaunākā instruktora un Zemessardzes vada komandiera kursi,
- alternatīvo dienestu  - darbu Iekšlietu, Veselības un Labklājības ministriju pakļautības iestādēs. Ja tiks pieņemts pozitīvs lēmums ieviest valsts aizsardzības dienestu, tad atbildīgajām ministrijām būs jāizstrādā savi piedāvājumi alternatīvajam dienestam.

Katrs, kurš izies Valsts aizsardzības dienestu, kļūs par rezerves karavīru, kas nozīmē, ka noteiktā laika periodā būs jāatgriežas uz īsākām apmācībām, lai atsvaidzinātu dienestā apgūtās prasmes un zināšanas. 

Valsts aizsardzības dienesta gaita

Dienesta kopējais ilgums: 12 mēneši, no kuriem 11 mēneši būs dienests, 1 mēnesis – atvaļinājums. 

Dienests ietvers: 

- militārās pamatapmācības kursu – 3 mēneši,
- militārās specialitātes apmācību – 3 mēneši,
- integrāciju bruņoto spēku vienībā un kolektīvo apmācību – 5 mēneši. 

Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde būs vadošā vienība apmācības īstenošanā. Pakāpeniski attīstot infrastruktūru, dienests varētu tikt organizēts arī citās vienībās. 

Dienesta laiks: vienība noteiks dienas sadali, apmācībai paredzot piecas dienas nedēļā ar iespēju brīvdienas pavadīt mājās. 

Prasības 

Dienestā iesauks Latvijas pilsoņus. Pilsones tam varēs pieteikties brīvprātīgi. 

Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Pilsoņi, kuri 18 gados vēl nebūs pabeiguši vidusskolu, tiks iesaukti pēc tās pabeigšanas.

Veselības prasības būs analogas prasībām, stājoties Zemessardzē, kur veselības kapacitāte nav zemāka par 3.

Ir jābūt iegūtai pamatizglītībai.

Personas, kuru vecums ir 28 un vairāk gadi, tiek aicinātas pieteikties Zemessardzē, stāties profesionālajā dienestā vai apgūt rezervistu militāro pamatapmācības kursu.

Sociālās garantijas 

Kompensācija līdz 400 eiro mēnesī. Savukārt uz tiem jauniešiem, kuri izvēlēsies stāties Zemessardzē, attieksies zemessargiem paredzētās sociālās garantijas. Pilsoņi, kuri apgūs vada komandiera kursu augstskolā, saistošas būs Studējošo speciālās militārās apmācības sociālās garantijas.

Tiks nodrošināta ēdināšana vai izmaksāta uzturdevas naudas kompensācija (brīvdienās). 

Tiks nodrošināta dienesta dzīvojamā telpa un sporta infrastruktūra bāzē.

Atvaļinājums – 1 mēnesis. 

Ja gada laikā pēc atvaļināšanās persona pieņems lēmumu iestāties profesionālajā dienestā, tad izdienas pabalsta saņemšanai noteiktajā izdienas laikā tiks ieskaitīts arī brīvprātīgajā aktīvajā dienestā nodienētais laiks.

Iesaukšana

Gadā paredzēti divi iesaukumi: janvārī un jūlijā. Tiks izstrādāts mehānisms iesaukuma organizēšanai, kas būtu caurspīdīgs un nodrošinātu taisnīgu atlasi.

Pārejas perioda sākumā, 2023. gadā,  pietiekšanās būs tikai brīvprātīga. Savukārt turpmākajos četros gados tā var būt gan brīvprātīga, gan iesaucot - atkarībā no brīvprātīgo pieteikumu skaita.  

Primārā mērķauditorija, kura sākotnēji tiks uzrunāta, ir 18 līdz 19 gadus sasniegušie ir jaunieši uzreiz pēc vidējās izglītības iegūšanas, bet dienestu varēs iziet arī vēlāk, līdz 27 gadu vecumam gan piesakoties brīvprātīgi, gan atliekot dienestu, ja persona tikusi iesaukta. 

Dienests attieksies arī uz ārvalstīs dzīvojošajiem pilsoņiem, kuri atbilst iesaukuma vecumam.

Pietiekšanās 

Rekrutēšanas un atlases centrs Rīgā, Krustabaznīcas ielā 9.

Bezmaksas informatīvais numurs: 67137137 (darba dienās no plkst. 09:00 līdz plkst. 16:00). 

E-pasts: rekrutesana@mil.lv.

Pateicamies par jūsu interesi par Valsts aizsardzības dienestu un lūdzam ņemt vērā, ka patlaban oficiāla pieteikšanās tam nav uzsākta. Aicinām sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos, kuros būs pieejama informācija par pietiekšanās uzsākšanu!

Informācija atjaunota 07.07.2022.