Starptautiskās operācijas | Nacionālie bruņotie spēki

Starptautiskās operācijas

Piedalīšanās starptautiskajās operācijās likumos un starptautiskajos līgumos noteiktajā kārtībā ir viens Nacionālo bruņoto spēku uzdevumiem.

Latvija un tās bruņotie spēki aktīvi piedalās gan Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) spēju stiprināšanā, gan NATO un Eiropas Savienības (ES) īstenotajās starptautiskajās operācijās un citos kolektīvās drošības stiprināšanas pasākumos. Latvijai tas nozīmē lielākas drošības garantijas un pieredzes iegūšanu. Tas ļauj praksē stiprināt savietojamību ar citu dalībvalstu bruņotajiem spēkiem, veikt apmācību un iegūt operāciju pieredzi, kas nepieciešama profesionāli sagatavotiem karavīriem, lai sekmētu aizsardzības uzdevumu izpildi un kaujas spēju pilnveidošanu.

Dalību starptautiskajās operācijās Latvijas karavīri sāka Balkānu reģionā - 1996.gadā Bosnijā un Hercegovinā, bet 1999.gadā Albānijā un Kosovā. 2003.gada februārī bruņoto spēku vienības devās uz Afganistānu un maijā uz Irāku. 2011.gadā Latvijas karavīri sāka dalību pretpirātisma operācijā Somālijas piekrastē. Savukārt 2013.gadā Latvijas karavīri iesaistījās apmācības misijā Mali, bet 2014.gada jūnijā – Centrālāfrikas Republikā. 2015.gada jūnijā štāba virsnieks sāka dienestu Romā, kur izvietots ES militārās operācijas „Sophia” štābs. Operācija izveidota, lai sagrautu cilvēku kontrabandas un tirdzniecības tīklu peļņas gūšanas modeli Vidusjūras reģionā. 2016.gada februārī Latvijas karavīri sāka dalību pret teroristisko organizāciju “Daesh” vērstajā starptautiskās koalīcijas Apvienoto spēku militārajā operācijā “Inherent Resolve” Irākā un ANO vadītajā Visaptverošajā integrētajā stabilizācijas operācijā Mali “MINUSMA”. Tā ir pirmā reize, kad Latvijas karavīri piedalās ANO operācijā.

Kopš 1996.gada, kad Latvijas karavīri sāka dienestu starptautiskajās operācijās, līdz 2012.gada 31.decembrim tajās ir dienējuši jau 4312 karavīri, pildot dienesta pienākumus Bosnijā un Hercegovinā, Albānijā, Kosovā, Afganistānā, Irākā, Maķedonijā, Gruzijā un Somālijā.