Jūras spēku kuģis M-06 “Tālivaldis” pabeidz dežūru NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā | Nacionālie bruņotie spēki

Jūras spēku kuģis M-06 “Tālivaldis” pabeidz dežūru NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā

17.12.2019
Latvijā
Dienesta gaita
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

18. decembrī, Liepājā, pēc dalības NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā (SNMCMG1), Latvijā atgriežas Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras mīnu kuģis M-06 ”Tālivaldis”, kuru komandē kuģa komandieris komandleitnants Deniss Jeļcovs.

M-06 “Tālivaldis” svinīgajā sagaidīšanas ceremonijā piedalīsies Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras komandieris komandkapteinis Gvido Ļaudups.

Mīnu kuģis M-06 ”Tālivaldis” 1. augustā Frederikshavnas ostā, Dānijā pievienojās SNMCMG1, kas ir daļa no alianses Reaģēšanas spēku jūras komponentes, tādejādi uzsākot dežūras aktīvo fāzi.

NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas galvenais uzdevums ir būt gataviem veikt pretmīnu darbību jūrā noteiktā gatavības laikā. Ikdienā grupas kuģi piedalās apmācībā, veic manevrēšanas vingrinājumus, kuģošanas treniņu, piedalās arī militārajās mācībās, kurās iznīcina mīnas. Kā viens no pakārtotajiem uzdevumiem ir patrulēšana, kuras laikā NATO klātbūtne tiek demonstrēta gan jūrā, gan krastā, ostu vizīšu laikā. Šajā grupā iekļauti septiņi kuģi no Latvijas, Dānijas, Norvēģijas, Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Beļģijas un Vācijas. Diplomātiskajās ostas vizītēs kuģi apmeklējuši Vāciju, Norvēģiju, Dāniju, Poliju, Igauniju un Latviju.

NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas speciāli izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj nekavējoties veikt operācijas jebkurā vietā.

Latvijas bruņotie spēki SNMCMG1 piedalās kopš 2007.gada. 2017.gada jūlijā Latvijai pirmo reizi tiks uzticēts pārņemt tās komandvadību.

Jau ziņots, ka šogad maijā Latvijas un Lietuvas teritoriālajā jūrā notika ikgadējās starptautiskās militārās mācības ”Open Spirit 2019”, kurās piedalījās Baltijas valstu jūras eskadra (BALTRON) un SNMCMG1, kopā 14 kuģi un ūdenslīdēju atmīnētāju komandas no 10 valstīm. Savukārt mācību vadības štābus atbalstīja ASV, Igaunijas un Zviedrijas karavīri, kā arī mācībās piedalījās novērotāji no Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

Starptautisko militāro mācību “Open Spirit 2019” mērķis bija attīrīt kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no Baltijas jūras dzelmē palikušajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, tādējādi samazinot iespējamos riskus kuģošanas drošībai, kā arī pilnveidot mācību dalībnieku zināšanas un iemaņas sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanā.

Šā gada novembrī notika SNMCMG1 organizētās mācības “Hodops”, kurās piedalījās arī BALTRON.  Mācību mērķis bija attīrīt kuģošanas ceļus un zvejošanas rajonus no Baltijas jūras dzelmēs esošajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, kas pārsvarā ir palikuši no iepriekšējās karadarbības šajā reģionā, tādējādi samazinot iespējamos riskus. Mācību “Hodops” laikā tika attīrītas aptuveni 20 kvadrātjūdzes, jūras dzelmē atrodot 56 sprādzienbīstamus priekšmetus – 40 enkurmīnas un 16 grunts mīnas. Kopā tika identificēti 322 priekšmeti. Jūras spēku mīnu kuģis M-06 „Tālivaldis” mācībās atrada astoņas mīnas, no kurām septiņas bija Otrā pasaules kara vācu ražojuma grunts mīnas „LMB”.  Vienas  šādas grunts mīnas sprāgstvielas svars ir 700 kilogramu, bet kopējais svars ir 960 kilogrami.
BALTRON izveidota 1998.gada augustā, lai nodrošinātu pastāvīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā. Par tās pirmo komandieri kļuva Latvijas jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis.

Baltijas valstis BALTRON sastāvā kuģus deleģē rotācijas kārtībā uz sešiem līdz 12 mēnešiem, veidojot vienību ar diviem mīnu kuģiem un štāba un apgādes kuģi. Eskadras kuģi piedalās jūras atmīnēšanas operācijās un militārajās mācībās, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī meklēšanas un glābšanas darbos.

BALTRON komandieris ir Latvijas Jūras spēku virsnieks komandleitnats Armands Grebežs.

Informāciju sagatavoja:
Līva Veita
Jūras spēku
sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob. tālr. +37128305430
E-pasts:liva.veita@mil.lv