Štāba bataljona simbolika | Nacionālie bruņotie spēki

Štāba bataljona simbolika

NBS Štāba bataljona karogs:

Armijas štāba rota, sakarā ar vienības nosaukuma vairākām maiņām, bija palikusi bez sava simbola – karoga. Virsnieku ģimeņu apvienības dāmu komiteja saziņā ar Valsts prezidentu nolēma vienībai dāvināt karogu. Pirmo ziedojumu Ls 1000 – karoga darināšanai deva Valsts prezidents Alberts Kviesis. Karoga metu zīmēja grafiķis kapteinis Herberts Mangolds, karoga izšūšanu veica Dambes kundze. Karogs bija no bālganas krāsas zīda auduma. Karoga vienā pusē bija lielais valsts ģerbonis un uzraksts „Armijas štāba rota”. Katrā stūrī rotas uzpleču zīme. Otrā pusē - valsts prezidenta pils attēls. Virs pils uzraksts „Ar vairogu vai uz tā”. Apakšā ozollapas ar vītni, karavīru saulīte, krustoti divi zobeni un divas vāles, zem kurām gada skaitlis „1919” un katrā stūrī zobens vainagā. 1933.gada 9.novembrī Valsts prezidents Alberts Kviesis Armijas štāba rotai pasniedza rotas simbolu – kaujas karogs.

ŠB karogs

ŠB averss

Averss

ŠB reverss

Reverss

1933. gada 9. novembrī Jāņa Čakstes laukumā, pretī Valsts Prezidenta pilij, valsts prezidents Alberts Kviesis svinīgi pasniedza Štāba rotai vienības simbolu – kaujas karogu. Latvijas valsts prezidents A.Kviesis pēc karoga pasniegšanas Armijas štāba rotai karogā ierakstīto devīzi attiecināja uz brīvības cīņām (1918.-1920.). Tad arī latvju karavīrs gājis cīņā par dzimtenes patstāvību ar to pašu devīzi, nebaidīdamies, ja cīņā būs jākrīt un jātiek pārnestam mājās varoņa nāvē mirušam uz vairoga. Latvju karavīri uzvarēja un pārnāca mājās ar vairogu, bet daļa karavīru tika ar augstāko godu pavadīti pēdējā gaitā kā uzvarētāji – uz vairoga.

1995. gadā tika atjaunots vēsturiskais Štāba bataljona kaujas karogs. 1995. gada 31. martā Latviešu biedrības namā NBS Štāba bataljonam pasniedza atjaunoto kaujas karogu. Karogu bataljonam dāvināja savienības “Turība” priekšsēdētājs Ivars Strautiņš. Karoga kātā iedzītas trīs “sudraba naglas”- tās iedzinuši Valsts prezidents Guntis Ulmanis, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Davidovičs un NBS komandieris pulkvedis Juris Dalbiņš.

NBS Štāba bataljona devīze – „Ar vairogu vai uz tā” (lat.val. -„Aut cum scuto aut in scuto”). Ar šiem vārdiem spartiešu sievietes pavadīja savus vīrus un dēlus karā. Ja karavīrs atgriezās mājās bez vairoga, tas nozīmēja, ka vairogs tika pamests kara laukā un karavīrs aizmucis no kaujas. Ja karavīrs tika ievainots vai nogalināts, tad cīņu biedri viņu pārnesa mājās uz vairoga. Teiciena mērķis bija uzmundrināt karavīrus no kaujas atgriezties vienīgi kā uzvarētājiem, vai ievainotiem, vai kritušajiem. Devīze ir ieausta vienības karogā.

Bataljona atjaunota karoga skices

1995.gadā tika atjaunots vēsturiskais Štāba bataljona kaujas karogs.1995.gada 31.martā Latviešu biedrības namā NBS Štāba bataljonam pasniedza atjaunoto kaujas karogu. Karogu bataljonam dāvināja C/s „Turība". Karoga kātā iedzītas trīs "sudraba naglas"- tās iedzinuši Valsts prezidents, aizsardzības ministrs un NBS komandieris.

NBS Štāba bataljona atšķirības zīmes.

NBS komandiera 1997.gada 12.novembra pavēlē Nr.883 “Par NBS Štāba bataljona berešu ieviešanu” ir noteikts bataljona beretes kokardes izskats:

Ar NBS komandiera 1998.gada 6.novembra pavēli Nr.458 “Par NBS Štāba bataljona formas tērpa piedurknes emblēmas ieviešanu” tika apstiprinātas lauka formas un parādes formas piedurknes uzšuve.

 

NBS Štāba bataljona Godasardzes rotas kvalifikācijas zīme „Par izturību” zelta

 

NBS Štāba bataljona Godasardzes rotas kvalifikācijas zīme „Par izturību” sudraba

 NBS Štāba bataljona Godasardzes rotas kvalifikācijas zīme „Par izturību” bronza

NBS Štāba bataljona „Godasardzes rotas pieminas monēta” zelta

 

NBS Štāba bataljona „Godasardzes rotas pieminas monēta” sudraba

 

NBS Štāba bataljona „Godasardzes rotas pieminas monēta” bronza

 

 

NBS Štāba bataljona komandiera apbalvojumi.

Ar AS komandiera 1994.gada 2.maija pavēli Nr.76 “Par AS Štāba bataljona krūšu nozīmes ieviešanu” tika atjaunots bataljona apbalvojums - krūšu zīme. Līdz 2001.gada 1.martam tā dalījās I šķiras krūšu zīmē

un II šķiras krūšu zīmē.2001.gada 1.martā ar Aizsardzības ministra pavēli Nr.86 lietošanā tika atstāta tikai viena (II šķiras) parauga krūšu zīme.

NBS Štāba bataljona komandiera apbalvojums „Goda zīme” zelta


(foto A.Šķēlis)

NBS Štāba bataljona komandiera apbalvojums „Goda zīme” sudraba


(foto A.Šķēlis)

NBS Štāba bataljona komandiera apbalvojums „Goda zīme” bronza


(foto A.Šķēlis)

NBS Štāba bataljona Atzinības raksts


(foto A.Šķēlis)

 

 

Kopš 2009. gada Štāba bataljonam ir himna.

(Valda Rūjas un Štāba bataljona personālsastāva vārdi)

Dzintarjūra, Rīga,
Drošas varat būt.
Vīri divtik stipri,
Plecs ja plecu jūt.
Tēvu zemes vairogs
Mūsu tautas gods, mēs
Solām sargāt tevi,
Mūžam neatdot

Piedz.
Mēs saucam HEI!
Kā drošais bastions
Stāv modri sardzē
Štāba bataljons.
Mēs saucam HEI!
Un nodreb bruģa klons-
Liek stingru soli
Štāba bataljons.

„Esiet kā vīri” motivācijas vārdi bataljona karavīriem.
„Esiet kā vīri” šāds uzraksts ir iekalts Ēvalda Valtera piemiņas akmenī, kas atrodas NBS Štāba bataljona teritorijā (1997. gadā 22. jūnijā notika piemiņas akmens atklāšana). Šie vārdi bataljona karavīriem kalpo kā spēcīgi motivācijas vārdi, jo tie aicina ieklausīties savā sirdsapziņā un būt godprātīgiem, pildot uzticētos dienesta pienākumus.

“Esiet kā vīri!” – ar šādiem vārdiem Jukums Vācietis 1916. gada Ziemassvētku vakarā pirms grūtajām kaujām, vērsās pie saviem strēlniekiem. “Man nav it nekā, ko jums dot šajā svētku vakarā, – nav ne maizes, ne pīrāgu, ar ko jūs pacienāt.”

„Štāba bataljons, lai dzīvo!” – „Lai dzīvo!” – bataljona sauklis.
Štāba bataljonu komandieru maiņas ceremonijā komandieris (amatu nododošais komandieris) noslēdzot savu uzrunu ar vārdiem „Štāba bataljons, lai dzīvo!”, personālsastāvs atbild „Lai dzīvo!”. Kā arī, šīs sauklis tiek lietots daudzos citos bataljonam nozīmīgajos pasākumos.

“Saliedētības lāpa”
Par godu Štāba bataljona 20.atjaunošanas gadadienai bataljona karavīri izveidoja saliedētības un vienotības simbolu „Saliedētības lāpa”.
Šīs saliedētības un vienotības simbols tik aizdedzināts valsts un NBS Štāba bataljona svētku dienās, piemiņas dienās un pēc NBS Štāba bataljona komandiera atsevišķa rīkojuma. “Saliedētības lāpas” mērķis atzīmēt un pagodināt notikumu vai  personu par ieguldījumu un sasniegumiem.