"Trident Juncture" 2018 | Nacionālie bruņotie spēki

"Trident Juncture" 2018

NATO un Norvēģija gatavojas vienām no lielākajām militārajām mācībām, kādas valstī nav notikušas kopš pagājušā gadsimta 80 gadiem. 45 000 dalībnieku no NATO dalībvalstīm un alianses partnervalstīm sākuši ierasties Norvēģijā uz NATO mācībām “Trident Juncture 2018”, kas notiks šā gada oktobrī un  novembrī. Mācībās pārbaudīs visus militārās vadības līmeņus, sākot ar karavīru apmācību takstiskā līmenī un beidzot ar lielu militāro vienību vadību. Tajās trenēs NATO Reaģēšanas spēkus un karavīrus no alinases un tās partnervalstīm, nodrošinot viņu vienlaicīgu un kopīgu darbību.

5. panta - kolektīvās aizsardzības - mācības

“Sagatavošanās mācībām norit ļoti labi, mēs esam uz pareizā ceļa,” norāda alianses Apvienoto spēku pavēlniecības Neapolē komandieris admirālis Džeimss G. Fodžo un šoruden Norvēģijā notiekošo NATO mācību “Trident Juncture 2018” komandieris, uzsverot to, ka mācību scenārija pamatā ir 5. pants (kolektīvā aizsardzība).

Alianse nerada draudus nevienai valstij, un mēs neredzam tūlītējus militārus draudus pret jebkuru NATO sabiedroto. Eiropas ziemeļiem ir dziļi stratēģiska nozīme sabiedroto drošībai. Tomēr NATO mācības nav vērstas pret kādu konkrētu valsti vai reģionu.

“NATO ir ļoti būtiski parādīt, kā tā ir gatava aizstāvēt un atturēt jebkurā alianses ģeogrāfiskajā reģionā – vai tas būtu Ziemeļamerikā vai arī šeit, Eiropā. Un tāpēc mācībās šeit iesaistām 45 000 karavīru, jūrnieku, pilotu, jūras kājnieku, vairāk nekā 60 kuģu un 150 dažādu gaisa kuģu,” norāda NATO mācību komandieris.

“NATO ir aizsardzības alianse. Mēs negatavojamies uzbrukt, mūsu apņēmšanās ir aizstāvēt un atturēt. Mācību pamatā ir mācīšanās aizstāvēt, nodrošināt atturēšanas efektu, reaģēt uz jebkuriem apdraudējumiem no jebkura virziena un jebkurā laikā,”
uzsver admirālis Fodžo.

Saskaņā ar savām uzņemošās valsts saistībām Norvēģija jau ir paziņojusi EDSO par mācībām “Trident Juncture”, un visas šīs organizāvijas dalībvalstis varēs nosūtīt novērotājus. Savukārt NATO ir informējusi Krieviju par šīm mācībām pēdējā NATO-Krievijas padomes sanāksmē.

Kāpēc notiek mācības?

Kopš 2014. gada globālās drošības situācijas izmaiņu dēļ kolektīvā aizsardzība ir kļuvusi par ievērojamāko NATO iezīmi. Lai apmācītu un pārbaudītu NATO spējas plānot un vadīt nozīmīgu kolektīvās aizsardzības operāciju, alianse ir rīkojusi vairākas plaša mēroga mācības. Šogad rudenī tādas norisināsies Norvēģijā.

Mūsu spējai izvietot un uzņemt spēkus un veikt plašas militāras operācijas sarežģītos apstākļos ir vajadzīgi lieli vingrinājumi, piemēram, militārās mācības “Trident Juncture 2018”. Šādi vingrinājumi padara NATO labāk sagatavotu, lai nepieciešamības gadījumā novērstu jebkādu agresiju.

“Trident Juncture” ir arī lieliska platforma, lai sadarbotos ar tādiem tuviem partneriem kā Somija un Zviedrija, apmainoties ar paraugpraksi un sadarbojoties krīžu novēršanai.

Kāpēc Norvēģija?

Mācībās iesaistītas sauszemes, jūras un gaisa komponentes, un Norvēģija piedavā iespēju trenēties visās šajās jomās. Aukstie un mitrie klimatiskie apstākļi radīs papildu izaicinājumus karavīriem un apmācības iespējas darbībai ārkārtējos apstākļos.

Norvēģija piedāvāja uzņemt un NATO pieņēma šo piedāvājumu vairāk nekā pirms četriem gadiem.  Valstij ir senas tradīcijas, lai uzņemtu lielas sabiedroto mācības, piemēram, “Cold Response”, “Dynamic Mongoose” un “Arctic Challenge”.

“Norvēģija ir ļoti nozīmīga alianses dalībniece, kas stratēģiski atrodas Ziemeļatlantijā, un tas arī dos mums iespēju mācīties dažādos klimatiskajos un reljefa apstākļos", skaidro NATO mācību komandieris. "Mēs mācāmies darboties akmeņainā piekrastē, kas ir mazliet grūtāk amfībīju operācijām ar izsēšanos krastā, un mēs iemācāmies darboties auksta vai slikta laika apstākļos. Ir ļoti svarīgi būt daudzpusīgam attiecībā uz jebkuru militāro spēku, kurš gatavojas darboties jebkurā vietā pasaulē, piemēram, NATO, ja tas būs vajadzīgs,” norāda admirālis.

Norvēģijas Bruņoto spēku komandieris admirālis Hākons Brūns-Hansens norāda, ka mācības būs bruņoto spēku iespēja pārbaudīt Norvēģijas Totālās aizsardzības koncepciju, kuras pamatā ir civilmilitārā sadarbība, iesaistot gan bruņotos spēkus, gan arī plašu civilo iestāžu klāstu. "Ja mēs, reaģējot ātri, spēsim atbalstīt NATO, mēs palielināsim spēju atturēt un demonstrēt, ka mūsu koncepcija darbojas. “Trident Juncture” ir noslēdzošais posms. Ja mēs uzdevumu veiksim labi, tas veicinās Norvēģijas aizsardzības un NATO sadarbības uzticamību, " uzsver admirālis Brūns-Hansens.

Norvēģija uzņem sabiedrotos

Pirmās sabiedroto spēku vienības un militārā tehnika Norvēģijā sāka ierasties jau augustā. To uzņemšanai Norvēģija izveidojusi 27 uzņemšanas punktus jūras ostās un lidostās, dzelzceļa stacijās un uz ceļiem. Sabiedroto tehniku Norvēģijā nogādās 60 kuģi. Savukārt lidmašīnas veiks vismaz 180 reisus.

Šajos punktos uzņems vairāk nekā 10 000 tehnikas vienību, kuras, novietotas viena aiz otras, veidotu 92 kilomentrus garu tehnikas kolonnu.

NATO mācības uzņemošā valsts mācību norises vietās un tām tuvākajā apkārtnē sagatavojusi 35 000 gultas vietu. Tas ir par 11 000 gultas vietām vairāk, nekā to spēj nodrošināt visas Norvēģijas galvaspilsētas Oslo viesnīcas.

Mācību dalībnieku izmitināšanai izveidotas 50 lauka nometnes, 20 no kurām varēs izvietot līdz 500 karavīru. Savukārt lielākajā nometnē varēs izmitināt 5 500 karavīru.

NATO un Norvēģijas Bruņotie spēku ar komersatiem slēgto mācību nodrošināšanas līgumu summa sasniedz 159 miljonus eiro. 

Sabiedroto spēku uzņemšanu Norvēģijas Bruņoto spēku Apvienotais štābs koordinē ar Civilās aizsardzības aģentūru, privātajām kompānijām un citiem sadarbības partneriem. Lielākā loma sabiedroto spēku uzņemšanā no bruņoto spēku puses gulstas uz valsts Zemesardzes pleciem, kurai jānodrošina arī to fiziskā aizsardzība.

Ko par NATO un mācībām domā norvēģi?

Norvēģijas Bruņoto spēku 2018. gad aprīlī - maijā veiktā sabiedrības viedokļa aptauja atspoguļo šādus datus:

- 61% ir labs iespaids par NATO; 
- 87% domā, ka NATO dalībvalstīm vajadzētu atbalstīt un palīdzēt Norvēģijai, ja tai ir uzbrukts;
- 80% domā, ka Norvēģijai vajadzētu atbalstīt un palīdzēt citām NATO dalībvalstīm, ja tām ir uzbrukts;
- 72% domā, ka Norvēģijas dalība NATO samazina risku, ka valstij varētu uzbrukt kāda cita valsts;
- 65% atbalsta to, ka Norvēģijā piedalās mācībās un trenējas citas valstis;
- 29% iedzīvotāju ir labas zināšanas par valsts Totālās aizsardzības koncepciju;
- 26% iedzīvotāju zina, ka 2018. gadā Norvēģijā notiks plašas NATO mācības.

Daži fakti par NATO mācībām “Trident Juncture 2018”

Kur? Lauka takstiskās mācības norisināsies Norvēģijas centrālajā un austrumu daļā, Ziemeļatlantijā un Baltijas jūrā, Islandē, kā arī Somijas un Zviedrijas gaisa telpā.

Kad? Mācības notiks no 2018. gada 25. oktobra līdz 7. novembrim. Komandvadības mācības notiks 2018. gada 14. - 23. novembrī.

Kas? Mācībās piedalīsies gaisa, sauszemes, jūras, speciālo operāciju un amfībiju operāciju spēki no vairāk nekā 30 NATO dalībvalstīm un partnervalstīm, tajās iesaistot 45 000 karavīru, 60 kuģu, 150 dažāda veida gaisa kuģu un vairāk nekā 10 000 transporta līdzekļu.

Iepriekšējās NATO mācības “Trident Juncture” notika 2015. gadā. Tajās piedalījās vairāk nekā 36 000 karavīru no vairāk nekā 30 alianses dalībvalstīm un partnervalstīm. Tās notika Itālijā, Portugālē, Spānijā un Atlantijas okeānā un Vidusjūrā, kā arī Kanādā, Norvēģijā, Vācijā, Beļģijā un Nīderlandē.

Kopš 2002. gada plašākajās NATO militārās mācībās "Trident Juncture 2015" Latvija mācībās piedalījās ar 230 Sauszemes spēku kājnieku brigādes vienības un 50 Jūras spēku flotiles karavīriem, aptuveni 60 militārās tehnikas vienībām  un pretmīnu kuģi M-06 “Tālivaldis”. Daļa no mācībās iesaistītajiem Latvijas pārstāvjiem darbojās dažādu vadības līmeņu štābos, daļa īstenoja tehnisko nodrošinājumu. Savukārt vairākums karavīru pildīja kaujas uzdevumus atbilstoši mācību scenārijam.

Pēc forsvaret.no un nato.int materiāliem

Latvijas karavīri piedalās mācībās "Trident Juncture"

Vairāk nekā 40 Latvijas karavīru ieradušies Norvēģijā, lai piedalītos pēdējo gadu lielākajās NATO militārajās mācībās “Trident Juncture”, kurās aptuveni 50 000 dalībnieku no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm pārbaudīs spēku savietojamību, spēju sadarboties un aizsargāt teritoriālo integritāti un iedzīvotājus no iespējamā apdraudējuma.

No 21.oktobra līdz 5.novembrim Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras mīnu kuģa M-08 “Rūsiņš” komanda 45 karavīru sastāvā piedalās NATO militārajās mācībās “Trident Juncture” Norvēģijā, lai pilnveidotu spēju veikt dažāda spektra jūras operācijas, vienlaikus meklējot dažāda tipa mācību mīnas, kā arī sniegtu atbalstu jūras desanta operācijai.  

Militāro mācību norises laikā Norvēģijas iekšējos ūdeņos tiek veikta arī Otrā pasaules kara vēsturisko jūras mīnu meklēšanas operācija. Līdz šim mīnu kuģis M-08 “Rūsiņš” ir atradis, pārvietojis un neitralizējis vienu Otrā pasaules kara Lielbritānijas grunts mīnu. 

NATO militāro mācību mērķis ir nodrošināt, ka NATO spēki ir atbilstoši sagatavoti, gatavi sadarboties un kopīgi reaģēt uz jebkura rakstura apdraudējumu.

Militāro mācību aktīvā fāze norisināsies no 25.oktobra līdz 7.novembrim.

Latvijas bruņotos spēkus militārajās mācībās “Trident Juncture” Vācijas kontingenta sastāvā pārstāvēs Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un Zemessardzes 54.kaujas atbalsta bataljons ar vieglo militāro inženieru vadu, mehāniķu grupu un Nacionālā atbalsta elementu. Viens no mācību uzdevumiem ir arī nodrošināt Latvijas karavīru pilnvērtīgu sagatavošanu dežūrai NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienībā (VJTF) Vācijas kontingenta sastāvā 2019.gadā. Tāpēc mācību laikā īpaša vērība tiks pievērsta kaujas atbalsta procedūru pilnveidošanai, lai nodrošinātu kaujas inženieru savietojamību kopīgu uzdevumu izpildē.

Kopumā militārajās mācībās “Trident Juncture” iesaistītas aptuveni 150 lidmašīnas un helikopteri, 65 kuģi un 10 000 militārās tehnikas vienības, kā arī karavīri no 31 valsts.

Par Sevišķi ātras reaģēšanas vienības izveidi dalībvalstis vienojās NATO samitā Velsā 2014.gadā, lai uzlabotu alianses spējas reaģēt uz jaunajiem drošības izaicinājumiem. Vienība ir alianses vienots spēks, ko veido sauszemes komponents ar atbilstošām gaisa, jūras un speciālo operāciju spējām. Sevišķi ātro reaģēšanas vienību būs iespējams izvietot dažu dienu laikā, lai reaģētu uz jebkuriem izaicinājumiem, kas rastos kādā no NATO dalībvalstīm.

Plašāka informācija par NATO militārajām mācībām pieejama NATO mājas lapā: https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_158620.htm