Nacionālie bruņotie spēki ir militāro formējumu kopums, kuru veido militāri organizēta, apmācīta un apbruņota tautas daļa.
Organizatoriskajā struktūrā visi militārie formējumi veido savstarpēji saistītus un pakārtotus līmeņus un šādu militāro formējumu hierarhiju:
- vienības (brigāde, pavēlniecība, flotile, bāze, bataljons, centrs, skola);
- vienību štābi un to struktūrvienības (departaments, pārvalde, daļa, nodaļa, birojs, sektors);
- apakšvienības (rotas, vadi, nodaļas un tiem pielīdzinātās apakšvienības).
Vienība ir militārais formējums, kuram ir patstāvīga vadība un apstiprināts štats, bet apakšvienība - militārais formējums vienības sastāvā.
Atkarībā no veicamajiem uzdevumiem vienības (apakšvienības) iedala:
- kaujas vienība (apakšvienība) – vienība (apakšvienība), kas paredzēta un apmācīta kaujas uzdevumu izpildei un tiešam kontaktam ar iespējamo pretinieku;
- kaujas atbalsta vienība (apakšvienība) – vienība (apakšvienība), kuras primārā funkcija ir tieša atbalsta sniegšana kaujas vienībām kaujas uzdevumu izpildes laikā;
- kaujas nodrošinājuma vienība (apakšvienība) – vienība (apakšvienība), kura kaujas vienībai nodrošina materiāli tehnisko atbalstu kaujas uzdevumu izpildes laikā.

Nacionālo bruņoto spēku Apvienotais štābs ir Nacionālo bruņoto spēku komandiera institūcija, kas nodrošina komandierim iespēju realizēt nepārtrauktu vadību, lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju, dokumentus un priekšlikumus, viņa pavēļu un rīkojumu izpildes kontroli, kā arī sadarbības organizāciju kaujas operāciju apstākļos.

Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde ir vienība, kas nodrošina vispusīgu kaujas sagatavošanu nacionālajiem bataljoniem, kaujas atbalsta un nodrošinājuma vienībām, komplektē un nosūta savas apakšvienības uz operāciju rajonu, nodrošinot to nepārtrauktas kaujas spējas un uzdevuma izpildi.

Sapnis pacelties spārnos kā putnam ir tikpat sens kā pati cilvēce. Mēs īstenojam savus sapņus- lidojam, lai palīdzētu cilvēkiem viņu nelaimēs un grūtos brīžos. Mēs sargājam debesis, lai arī citi varētu īstenot savus sapņus lidot. Ar lielu atdevi, katru gadu pilnveidojot un uzlabojot savas spējas, mēs veicam savus pienākumus, kalpojot latviešu tautai un valstij!

Nacionālo bruņoto spēku lielākā vērtība ir profesionāls, labi apmācīts karavīrs. Mūsu mājas lapā varat iepazīties ar NBS apmācību sistēmu un kritērijiem. Karavīram ne tikai ir jāapgūst teorētiskās zināšanas, bet arī praktiski jāsasniedz noteiktie fiziskie un morālie standarti. Mācību vadības pavēlniecības devīze „Mācīties, lai uzvarētu” ir stūrakmens ikvienam Nacionālo bruņoto spēku karavīram, nodrošinot valsts aizsardzību.

Atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku likumam, viens no svarīgākajiem Jūras spēku (JS) uzdevumiem ir meklēt un iznīcināt jūrā sprādzienbīstamus priekšmetus. Lai uzlabotu mīnu meklēšanas spējas, katru gadu noteikts skaits kuģu piedalās mīnu meklēšanas un iznīcināšanas mācībās un operācijās Baltijas jūrā.

Bruņotajos spēkos nodrošinājums ir viss un bez nodrošinājuma nav nekā. Sniegt nodrošinājumu NBS vienībām – noteiktā laikā, pilnā apjomā, pareizā vietā un atbilstošā kvalitātē ir Nodrošinājuma pavēlniecības kolektīva uzdevums.
- 1.reģionālais nodrošinājuma centrs
- 2. reģionālais nodrošinājuma centrs
- 3. reģionālais nodrošinājuma centrs
- Pārvietošanas koordinācijas centrs
- Autotransporta nodrošinājuma centrs
- Medicīnas nodrošinājuma centrs
- Apgādes un pakalpojumu centrs
- Bruņojuma remonta centrs
- Transporta remonta nodrošinājuma centrs
- Psihodiagnostikas centrs

Speciālās operācijas ir tādas militāras darbības, kuras veic speciāli norīkoti, organizēti, apmācīti un ekipēti spēki, izmantojot speciālu taktiku, aprīkojumu un paņēmienus, kas nav raksturīgi konvencionālajiem spēkiem.

Pēc Latvijas Republikas valstiskās neatkarības atgūšanas 1991. gadā par vienu no tās galvenajiem ārpolitikas mērķiem kļuva integrācijaa Ziemeļatlantijas līguma organizācijā (NATO). Lai to sasniegtu, valsts aizsardzības sistēmas veidošanas un attīstības procesā bija jāņem vērā NATO prasības. Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) struktūras pielīdzināšana NATO standartiem prasīja izveidot atsevišķu militāru vienību – Militāro policiju (MP), kas veiktu bruņoto spēku atbalsta uzdevumus miera laikā un kaujas atbalsta uzdevumus kara apstākļos.

NBS Štāba bataljons ir Rīgā dislocēta vienība, kas sastāv no 5 apakšvienībām, kuru galvenie uzdevumi iekļauj – NBS informācijas sistēmu funkciju, militāro ceremoniju un valsts protokola vizīšu nodrošināšanu, un specifisku kājnieku uzdevumu veikšanu.

Latvijas Republikas Zemessardze ir lielākā Nacionālo bruņoto spēku struktūra un teritoriālās aizsardzības pamats. Zemessardze dod iespēju Latvijas Republikas pilsoņiem brīvprātīgi kalpot savai valstij, rūpējoties par tās drošību un aizsardzību. Zemessardze ir izaicinājums ikvienam pilnveidot sevi, iegūstot jaunas zināšanas, organizēti un saturīgi pavadīt brīvo laiku, iepazīstot jaunus draugus un domubiedrus, veicināt savas pašapziņas izaugsmi, kopīgi darbojoties vienotā komandā Latvijā un ārpus tās robežām. Nevilcinies, pievienojies mūsu saimei!